Z poklesu cen mléka těžili jeho zpracovatelé

Praha - Výrazný pokles cen mléka, který mnohé tuzemské farmáře přivedl do existenčních potíží, nakonec nepřinesl zisk obchodníkům, ale zpracovatelům mléka. Takto reagoval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka na zveřejněné výsledky kontrol finančního ředitelství pro hlavní město Prahu, podle kterých obchodní řetězce neporušovaly od ledna 2007 do konce května 2009 při prodeji mléčných výrobků zákon o cenách jejich prodejem za podnákladové ceny. Mlékaři si ale stojí za tím, že se jim u mléka, másla a sýrů marže nezvedaly.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka:

„Ze statistik vycházejících z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že hlavní profit z poklesu cen mléka v minulých dvou letech neměly obchodní řetězce, jak koneckonců uvádí zpráva o kontrole provedené ministerstvem financí, ale naopak zpracovatelé mléka.“

Podle Juračky to byl právě maloobchod, který v době mléčné a ekonomické krize dobrovolně snižoval své zisky a marže. „Když se podívám na základní skupiny výrobků, jako jsou konzumní mléko, máslo, sýry, nikde nevidím, že by se tam někde odehrával nárůst marží zpracovatelů,“ uvedl výkonný ředitel Českého svazu mlékárenského Michal Němec. Připustil však, že u některých kategorií mléčných výrobků mohl tento trend nastat.

Výrobcům mléka klesly ceny o téměř 30 procent

Průměrné ceny výrobců mléka v roce 2009 meziročně propadly o 29,3 procenta, tedy mnohem výrazněji než ceny výrobců a ceny spotřebitelské. Ceny mléčných výrobků u zpracovatelů klesly o 10,9 procenta, spotřebitelské ceny srovnatelné skupiny produktů jako mléko, sýry, vejce byly meziročně nižší o 7,9 procenta.

Naopak ceny producentů vzrostly v lednu letošního roku o 3,1 procenta, zatímco obchodníci o 2,5 procenta zlevnili. Mlékárny litr mléka letos v lednu v průměru vykupovaly za 6,72 koruny, zpracovatelé stejné množství polotučného mléka dodávali obchodníkům za 12,44 koruny. V průměru za 15,73 koruny jej pak zakoupil konečný spotřebitel.

Ministerstvo kontrolovalo zpětně poté, co obdrželo podnět upozorňující na možné porušování zákona. Na stejný problém spojený s absencí kontrol řetězců loni upozornili v petici zemědělci z Liberecka. Zemědělcům vadí loňský propad cen mléka i to, že řetězce diktují dodavatelům podmínky, které jsou pro ně nevýhodné. Často musejí prodávat výrobky pod cenou, pokud si chtějí smlouvy se supermarkety udržet, což následně odnášejí farmáři.

Juračka: Maloobchod za nic nemůže

Podle Juračky ale maloobchod není a nebyl přímým odběratelem zemědělské suroviny k dalšímu zpracování. Nemůže tedy přímo působit na výkupní ceny syrového mléka, které jsou předmětem smluvních vztahů mezi zemědělci a výrobci potravin.

Někteří tuzemští zemědělci se rozhodli řešit trvale nízké výkupní ceny mléka jeho přímým prodejem, nejčastěji prostřednictvím mléčných automatů umístěných ve městech. V zemi jsou již desítky přístrojů a další přibývají. Za litr tepelně nezpracovaného mléka z automatu farmáři inkasují nejčastěji 15 i více korun, tedy více než dvojnásobek toho, co by jim zaplatila mlékárna.

Zdeněk Juračka
Zdeněk Juračka
Více fotek
  • Zdeněk Juračka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/7/683.jpg
  • Zpracování mléka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1170/116924.jpg
  • Automat na mléko autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1327/132680.jpg