Prezident Toyoty se omluvil také Evropanům

Ženeva - Toyota se omluvila také Evropanům, tentokrát na autosalonu v Ženevě. Důvodem jsou problémy s kvalitou vozů japonské automobilky. Podobné omluvy již Toyota přednesla ve Spojených státech a v Číně. Automobilku navíc čeká v příštích měsících těžká zkouška. Problémy s bezpečností svých vozů ji stály důvěru zákazníků, kterou teď musí získat zpět.

„Jestli se lidé vrátí, bude záviset na tom, jak budeme tento problém řešit,“ zdůraznil šéf prodeje a marketingu Toyoty pro Evropu Didier Leroy. Jedním z klíčových bodů má být rychlejší komunikace mezi Toyotou a zákazníky. Právě pomalá reakce byla Japoncům nejvíc vyčítána.

Plnou zodpovědnost přiznal i prezident společnosti Akio Toyoda, který kvůli stahování vozů stanul před americkým Kongresem. V pondělí se omlouval i v Číně. „Jsem zodpovědný za všechy problémy. S ohledem na to chci podniknout kroky ke znovuoživení podniku - aby vznikla docela nová společnost,“ prohlásil Toyoda.

Problémy Toyoty zúročili její konkurenti

Nyní těží z chyb Toyoty její konkurenti. Například největší jihokorejská automobilka Hyundai v únoru prodala skoro o čtvrtinu víc vozů než před rokem. Naopak po Toyotě dojde ve Spojených státech na další stahování. Tentokrát gigant General Motors svolá k opravě přes milion aut kvůli chybě s posilovačem řízení. Problém souvisí se 14 nehodami a jedním zraněním.

Na další kritiku si navíc japonská automobilka zadělala ve Spojených státech v pondělí v podvečer. Musí totiž vyměnit olejovou hadici u zhruba 933 800 vozů kvůli možnému úniku oleje, jenž by mohl poškodit motor. Nicméně mluvčí společnosti uvedl, že tato záležitost nepředstavuje bezpečnostní problém. Opatření označil za omezenou servisní akci, která podle něj není svoláním automobilů k opravě.

Akio Toyoda
Akio Toyoda