Nízkonákladovým aerolinkám se dařilo, i loni přilákaly víc cestujících

Brusel - Zatímco tradiční letečtí přepravci po celém světě bojují s úbytkem cestujících a řada z nich bojuje o přežití, jejich nízkonákladových konkurentů jako kdyby se krize v letectví netýkala. Jen v Evropě loni nízkonákladové aerolinky přepravily dohromady přes 162 milionů cestujících. V meziročním srovnání to představuje nárůst o 13 milionů pasažérů. Celkově ale letecká přeprava osob v Evropě klesla o více než pět procent.

Díky zvýšení přepravy firmy loni nabraly tři tisíce nových zaměstnanců. Lety nízkonákladových aerolinek v současnosti činí víc než třetinu všech letů v rámci Evropy.

Největší nízkonákladovou leteckou společností i nadále zůstává irský Ryanair, který loni přepravil 65,3 milionu cestujících. Druhá je společnost EasyJet, kterou využilo 46,1 milionu cestujících.

Podle dřívějších informací provozovatelů letišť celková přeprava cestujících v Evropě loni klesla o více než pět procent. Asociace evropských aerolinek uvedla, že její členové loni přepravili necelých 326 milionů cestujících, což bylo o 20 milionů méně než v předchozím roce. Důvodem byla ekonomická recese, která způsobila, že lidé omezili své výdaje na dovolené a firmy služební cesty.

ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24