Apple žaluje HTC, porušila prý patenty na iPhone

New York – Americký Apple pokračuje v tažení proti konkurentům iPhonu. Žalobu podal na tchajwanskou firmu HTC, kterou viní z porušení dvou desítek patentů spojených se svým mobilním telefonem. HTC byla první firmou na světě, která začala vyrábět telefon s operačním systémem Android od firmy Google.

Žalobu podal Apple u americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC) a okresního soudu v Delaware. Patenty, které HTC údajně porušila, jsou spojené s uživatelským rozhraním a hardwarem.

Telefon HTC s Androidem se ukázal být významným konkurentem iPhonu. Tchajwanská firma navíc vyrábí i telefon Nexus One, který prodává Google přímo svým zákazníkům a od začátku se prezentuje jako alternativa k dominantnímu iPhonu. Firma HTC zatím žalobu nechtěla komentovat, protože neměla čas se s ní dostatečně seznámit.

Dnešní žaloba je ale jen další z dlouhé řady sporů kvůli vlastnictví technologií používaných pro chytré telefony, které se u zákazníků těší stále větší oblibě. Kvůli údajně prolomeným patentům na iPhone se Apple už od loňska soudí s finskou Nokií. Ta ho naopak obviňuje z toho, že neoprávněně využil její technologie od uživatelské rozhraní přes fotoaparát po zdroje.

U ITC si v lednu stěžovala také firma Eastman Kodak, podle níž jsou její patenty porušovány fotoaparáty přístrojů iPhone a Blackberry společnosti Research in Motion.