Kvůli přiznání už lidé nemusí na úřad, vyřídit ho mohou přes internet

Praha – Do podání daňového přiznání zbývají zhruba čtyři týdny. Jako každý rok se finanční úřady a pošty připravují na nával před přepážkami a odbavování nekonečných front. I těm se ale dá vyhnout. K podání růžového formuláře stačí počítač s připojením k internetu. Formuláře má na svých stránkách například ministerstvo financí, podávat daňové přiznání můžete ale také například prostřednictvím portálu ČT24.

Letošní novinkou na internetu je online formulář, který kromě finančního úřadu pošle přiznání rovnou i na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.

Jen počítač s internetem k tomu ale nestačí. Potřeba je i datová schránka. Její zřízení je velice jendoduché, stačí zajít na kterýkoliv CzechPoint, ať už na České poště, nebo na obecním úřadě. „Stačí vám občanský průkaz a během několika málo dní dostanete domů přístupové údaje,“ vysvětluje poradce náměstka ministra vnitra pro informatiku Petr Stiegler.

Datové schránky zatím využívají hlavně orgány státní správy a velké firmy, které to mají dané ze zákona. Počet uživatelů z řad fyzických osob ale neustále roste, teď jich je zhruba 20 tisíc.