ČEZ, E.ON a RWE mají malé konkurenty

Praha – Poté, co největší hráči na českém energetickém trhu, společnosti ČEZ a RWE, začali svým zákazníkům nabízet jak elektřinu, tak i plyn, chystají se k podobnému kroku i menší prodejci. Na českém trhu je zhruba 70 prodejců elektřiny a 25 prodejců plynu. A všichni po vzoru ČEZu a RWE rozšiřují svůj byznys. Konkurenční boj tak sílí. Ne všichni ale na trhu přežijí.

Například v Praze může člověk žijící v panelovém domě ročně za elektřinu ušetřit přes 760 korun. Za plyn 55 korun. Největší dodavatelé na trhu ale upozorňují, že lidé můžou naletět. Některé smlouvy obsahují třeba skryté poplatky. „Zaznamenáváme i případy, že zákazníci nás potom oslovují, že podepsali někde něco, co de facto vůbec nechtěli a snaží se potom nějakým způsobem vrátit k nám,“ popisuje mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Podle Jiřího Písaříka z Bohemia Energy jsou ale takováto tvrzení lichá. „Nemyslím si, že by jakýkoli z dodavatelů energií v České republice měl skryté poplatky. Určitě by se to nedalo provozovat v takové velikosti,“ míní. Pokud někdo neprůhledné smlouvy klientům skutečně předkládá, jedná se podle alternativních dodavatelů spíš o selhání jedince.

Podle obchodníků tito podvodníci hrají do karet hlavně velkým dodavatelům. Pokud totiž lidé mají špatné zkušenosti, můžou se opět vrátit k ČEZu, E.ONu nebo RWE.

Firmy obchodující s energií v Česku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24