Zájem o životní pojištěný byl loni v Česku rekordní

Praha - V uplynulém roce sjednali Češi téměř milion nových životních pojistek, což je nejvíce za posledních 5 let. Z pohledu objemu obchodů se dokonce jedná o nový rekord, neboť  celková částka dosáhla 25 miliard korun. I přes nárůst objemu však průměrné pojistné, které platí lidé za svá životní pojištění, loni stagnovalo nebo dokonce klesalo. Pojišťovny na nastalou situaci reagují především tvorbou nových produktů.

V době krize lidé myslí víc na zadní kolečka a hledají způsob, jak se finančně zajistit. Jedním ze způsobů, kterým se lidé jistí, je podle mluvčího ČSOB Pojišťovny Tomáše Hejdy právě životní pojištění, které pro lidi představuje jistotu. „Lze to doložit i porovnáním s vývojem HDP – v době poklesu ekonomiky je tempo růstu životního pojištění větší a naopak,“ uvedl Hejda.

Podle statistik České asociace pojišťoven Češi vynakládají na životní pojištění každý rok v průměru 9000 korun, což je podle asociace naprosto nedostatečná částka. Navíc lidé směrují peníze ze 70 procent na spořící část pojištění a nikoli na krytí rizik. Pojistná částka by měla podle asociace činit minimálně dvou až pětinásobek roční mzdy. Při měsíčním výdělku 25 000 korun by tedy pojistná částka měla představovat přibližně 600 000 až 1 500 000 korun.

Pojišťovny reagují novými produkty 

Pojišťovny se na měnící se situaci snaží reagovat novými produkty. Některé přicházejí například s úrazovým pojištěním určeným pro rodiny, kdy lze v rámci jediné smlouvy pojistit více osob. Každému lze přitom sjednat takovou pojistnou ochranu, o kterou má zájem, takže se může pojištění jednotlivých osob lišit. Příkladem je Generali s pojištěním Family nebo FLEXI České spořitelny.

ČSOB pojišťovna nyní přišla s pojištěním FORTE, ve kterém kromě pojištění až 7 osob umožňuje využít odděleně také k pravidelnému spoření. Své peníze mohou klienti investovat prostřednictvím pěti investičních podílových fondů bez garance zhodnocení, ale s perspektivou vysoce nadprůměrného výnosu, ti opatrnější si pak mohou vybrat Garantovaný fond se zaručeným zhodnocením, k němuž jsou navíc připisovány podíly na zisku. Cílem pojišťoven je zejména navýšení spořících částek určených na krytí rizik i lepší orientace lidí v tom, jaké krytí lidé pojištěním získávají a kolik peněz putuje na jednotlivé složky životní pojistky.