Letošní rok ve stavebnictví bude ještě horší než 2009

Praha - Letošní rok bude pro stavebnictví horší než rok 2009. Na Fóru českého stavebnictví to uvedl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Miloslav Mašek. Stavební produkce ve stálých cenách byla podle Českého statistického úřadu za celý rok 2009 nižší o procento. „Letošní rok bude mnohem těžší. Propad zakázek nastal hlavně v pozemním stavitelství, klesá ale i počet zakázek v inženýrských stavbách,“ říká Mašek. Největší zásah krize zasadila pozemnímu stavitelství, do kterého patří hlavně výstavba budov a bytů. „Poslední vývoj signalizuje prudký pokles stavebních povolení na rezidenční výstavbu,“ řekl na konferenci ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

V loňském roce byla v Česku podle ČSÚ zahájena výstavba 37 319 bytů, což bylo meziročně o 14,3 procenta méně. Počet zahájených staveb tak byl loni poprvé po 15 letech nižší než počet dokončených bytů. „Chybí nám developerské projekty a pobídka v bytové výstavbě,“ poznamenal ředitel SPS.

„Už v roce 2008, kdy jsme cítili pokles poptávky, jsme na tehdejší vládu apelovali, aby udělala určitá opatření pro snížení dopadů ekonomické recese. Bohužel tehdejší vláda na to nereagovala, takže žádná opatření kromě obecných pro celý průmysl se neudělala. V současné době je situace trochu lepší proto, že současná vláda dovede více naslouchat potřebám podnikatelů a průmyslu,“ zamýšlí se Mašek nad politickými podmínkami.

Video Neradostný výhled pro stavbaře
video

Neradostný výhled pro stavbaře

Mašek: Oživení až v roce 2011

"Současný stav se může podstatně zlepšit až v době, kdy ekonomika opět nabyde nějakého dynamického růstu. To čekáme až v roce 2011, spíš v roce 2012.

Ale podle podnikatelů se nesmí na lepší časy čekat s rukama v klíně. Podnikatelé ve stavebnictví očekávají podporu především od ministerstev dopravy, průmyslu a obchodu a místního rozvoje. Českému stavebnictví by údajně výrazně prospěla například podpora exportu, čerpání peněz ze strukturálních fondů, aktualizace státní energetické koncepce nebo výstavba bytů pro seniory a skupiny s nízkými příjmy se zapojením státních příspěvků.

Cesta stavebnictví z recese nebude jednoduchá

Rozhodující bude podle šéfa svazu zlepšení výkonu ekonomiky. Po nastartování hospodářského růstu prý bude s určitou prodlevou následovat také opětovný růst stavebnictví. „Cesta stavebnictví z recese ale nebude rychlá ani jednoduchá,“ uvedl Mašek. „Čeká nás určité období útlumu,“ připojil se s poukazem na vývoj výstavby bytů šéf ministerstva pro místní rozvoj.