Nissan svolává k prohlídce půl milionu aut, problémy má i Kia Venga

Detroit/Tokio - Další automobilka hlásí problémy se svými vozy. Po Toyotě či GM také japonský koncern Nissan svolává celosvětově k prohlídce 540 000 aut, a to kvůli potenciálním vadám v pedálu brzdy a v ukazateli zásoby paliva. Firma ale zdůraznila, že většinu automobilů svolává do servisů ve Spojených státech. Podstatné je také to, že kvůli možným vadám dosud nebyly hlášeny žádné nehody ani zranění. Problém s bezpečnostními pásy u řidiče se navíc vyskytl u automobilů Kia Venga, které se vyrábějí v nošovické automobilce Hyundai. Podle časopisu Test jde o nedostatek v bezpečnosti vozu. Při nárazových zkouškách se objevily v pásu trhliny. Proto doporučují řidičům, aby se obrátili na servisy.

První akce se u Nissanu vztahuje na ukotvení pedálu brzdy, který se může částečně uvolnit a tím zhoršit brzdicí vlastnosti vozu. Nissan kvůli tomu oslovil majitele pěti modelů aut z let 2008 až 2010 včetně vozů Titan a Armada. Celkem je to 179 000 aut v USA a 25 800 vozů v jiných regionech. Nissan dodal, že tři vozy měly potíže s brzdou.

Další výzva Nissanu se týká kontrolky stavu paliva v nádrži, která může kvůli vadným komponentům ukazovat špatně. V USA se svolávací akce dotkne 419 000 aut a v dalších regionech 53 000 vozů. Tento problém se objevil u šesti modelů z let 2005 až 2008.

Kia Nošovice řeší vadné pásy

Podle mluvčí centrály Kia Motors Czech v Praze Kateřiny Vokounové nejde o nic závažného a v žádném případě není ohrožena bezpečnost řidiče. Problém s bezpečnostním pásem už začala Kia řešit minulý týden. Problém se podle Vokounové týká celkem 2 100 vozů na evropském trhu. V Česku jde o 382 aut. Většina ještě byla u dealerů. Firma proto obeslala 84 zákazníků s tím, že se musí u jejich vozů provést drobná úprava.

Václav Beneš, redaktor časopisu Test, uvedl, že po nárazových zkouškách simulujících čelní srážku s protijedoucím vozidlem byly objeveny trhliny v bezpečnostním pásu řidiče: „K poškození bezpečnostního pásu dochází zřejmě při jeho kontaktu s ližinami sedadla při zátěži způsobené nárazem.“

Test upozornil na problémy s pásy na základě nových výsledků crash testů Euro NCAP modelu Kia Venga, které byly v současné době zveřejněny. Kia Venga získala čtyři hvězdičky z pěti možných. „Toto hodnocení bezpečnosti se vztahuje pouze na automobily vybavené opraveným bezpečnostním pásem,“ dodal Beneš. Vozy bez této opravy mají podle něj míru bezpečnosti výrazně nižší.

Automobilka Kia byla o problému informována. Vyrobila proto ochranný polypropylenový rukáv, který zamezuje poškození bezpečnostního pásu. Z celkového počtu 2 100 automobilů pro evropský trh již bylo podle Testu 1 100 dodáno zákazníkům a 1 000 slouží jako předváděcí vozidla. Vozidla již dodaná zákazníkům je třeba opravit. Dodávky nových vozidel zákazníkům byly v důsledku nutnosti montáže tohoto bezpečnostního prvku údajně zpožděny.