Dobrá Margherita: dobré těsto, rajčata a mozzarella

Praha – Pizza je v Česku oblíbeným a dnes již rozšířeným pokrmem původem z Itálie. Každý si na ní může pochutnat přímo v pizzerii nebo využít nabídky rozvozu přímo do domu. Co nakonec dovezou, je ale nejisté. Proto Česká televize kontaktovala Radka Šubrta, šéfkuchaře z hotelu Le Palais, a společně s ním zhodnotila 5 Margherit, tedy nejjednodušší druh pizzy, který je v běžné pizzerii v Česku k dostání.

Podle Radka Šubrta je na pizze nejdůležitější kvalitní těsto. Druhým faktorem ovlivňujícím kvalitu je omáčka, za kterou by neměl být vydáván klasický kečup, ale ani omáčka přímo z konzervy. Každá omáčka by měla mít přidanou hodnotu od kuchaře. V neposlední řadě by měla být každá pizza pokladená kolečky kvalitní mozzarelly, ne posypaná libovolným strouhaným sýrem. Margherita by pak měla být proti tomuto základu ještě dochucena olivovým olejem s česnekem a bylinkami.

Pizzy jsme společně s panem Šubrtem objednávali do bytu v centru Prahy a kromě kvality jsme sledovali i jejich průměr, cenu samotné pizzy, cenu dopravy a balného. Důležitým kritériem je i teplota. Pokud si chce zákazník vychutnat pizzu za horka, může dodavatele požádat o její zabalení do termoobalu. Kvalitní pizza by taktéž měla být dobře prořezána tak, aby se lépe konzumovala. V průměru by pizza měla měřit 40 cm, pokud zákazník neplatí přímo za rozměr, který si vybral na internetu. Nejspolehlivější ale stejně zůstává objednávat pizzu u ověřených dodavatelů.

Jako jediná uspokojila chuťové buňky pana Šubrta pizza z pizzerie Pizza Coloseum. Jde o třetí pizzu v níže uvedené tabulce. Šéfkuchař dokonce řekl, že by se k ní neváhal vrátit.

Pokud přesto bude zákazník riskovat a zkusí neověřeného dodavatele, nesmí zapomenout, že pizzu může objednat i u někoho, kdo pizzu přímo nevyrábí, ale pouze distribuuje. Vyvstává pak otázka, kdo je za kvalitu pizzy zodpovědný.

„Tím, že si pizzu s dovozem objednáte telefonicky, ještě není uzavřena kupní smlouva. Kupní smlouva se uzavírá až předáním zboží a zaplacením jeho ceny. Z toho vyplývá i důsledek, že jakékoliv vady takového zboží musíte reklamovat ihned u toho, kdo vám zboží přivezl. To je pro mne prodávající, to je reklamační místo,“ vysvětluje Jan Oškrdal, advokát.

Výsledky testu pizzy
Výsledky testu pizzy
Více fotek
  • Výsledky testu pizzy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1472/147170.jpg
  • Margherita autor: slice.seriouseats.com, zdroj: slice.seriouseats.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1472/147147.jpg