Výrobce autodílů Brose odchází z Trutnova, propustí 300 lidí

Trutnov – Německá firma Brose Group, která se zabývá výrobou elektromotorů a ventilátorů pro vytápění a klimatizace, přeloží výrobu z Trutnova do svých závodů v Kopřivnici u Ostravy a německého Würzburgu. V důsledku opatření přijde o práci až 300 lidí, a Trutnovsko se tak může stát místem s nejvyšší nezaměstnaností v Královéhradeckém kraji. Německý výrobce autodílů tak jedná kvůli hospodářské krizi a situaci na automobilovém trhu.

„Sloučením výrobních kapacit v Kopřivnici a ve Würzburgu podnik reaguje na celosvětový konjunkturální pokles v automobilovém průmyslu,“ uvádí firma Brose. Firma přitom před více než rokem uvažovala o stavbě vlastní haly v nově budované průmyslové zóně Krkonošská. Loni v létě ale od záměru upustila. Plány změnila poté, co se jí podařilo prodloužit pronájem v hale u firmy Continental v průmyslové zóně Volanovská.

Vliv odchodu firmy z Trutnova na tamní zaměstnanost není jistý. „Díky charakteru výroby by však většina lidí mohla mít šanci najít postupně uplatnění,“ nebojí se změn starosta Trutnova Ivan Adamec. Ani trutnovský úřad práce se situace nezalekl.

Odchod firmy z Trutnova nezaměstnanost výrazně neohrozí

Míra nezaměstnanosti na Trutnovsku ke konci ledna dosáhla 9,7 procenta. Práci si tak hledalo okolo 6200 lidí. „První hromadné propouštění by mělo nastat v měsíci srpnu, to znamená na konci léta, a do té doby máme dostatek času se na to relevantně připravit,“ uvádí Petr Masopust, ředitel úřadu. K tomu, že by se zaměstnanci měli za prací stěhovat, jsou ale Trutnovští skeptičtí. „Našim zaměstnancům nabízíme uplatnění v závodě v Kopřivnici a zároveň i v dalších závodech Brose celosvětově,“ uvádí Petra Hladká z Brose v Trutnově.