Hlavní vlastník olomoucké Olmy chce vytěsnit drobné akcionáře

Olomouc - O své podíly zřejmě přijdou menšinoví akcionáři olomoucké mlékárny Olma. Majoritní podíl v ní má totiž společnost Milkagro, vlastněná Agrofertem podnikatele Andreje Babiše, která hodlá 19. března navrhnout na mimořádné valné hromadě, aby rozhodla o jejich vytěsnění. Drobným akcionářům hlavní vlastník nabídne podle pozvánky na valnou hromadu 32,7 koruny za jednu desetikorunovou akcii, za akcii v hodnotě 455 korun to bude 1484,1 koruny.

Olma v uplynulém roce optimalizovala výrobu a výkup mléka. V roce 2008 ho nakoupila 258 milionů litrů, loni to bylo zhruba 209 milionů litrů. Olma v uplynulém roce snížila produkci sušeného mléka, másla a trvanlivého mléka. O 25 procent více ale loni meziročně prodala kelímkových výrobků.

V loňském roce snížila mlékárna počet zaměstnanců. Na konci uplynulého roku zaměstnávala asi 465 lidí, což je meziročně o zhruba stovku méně.

Olmě, druhému nejvýznamnějšímu tuzemskému výrobci mléčných výrobků, loni klesly podle předběžných odhadů jejího vedení tržby na 3,5 miliardy korun. V roce 2008 utržila 4,12 miliardy korun. Vedení firmy pokles očekávalo v souvislosti s optimalizací výroby. Loňské hospodaření mlékárny se podle vedení přiblížilo nule, předloni se firma propadla do ztráty 214 milionů korun.