Škoda v lednu a únoru vévodila prodejům osobních aut

Praha – Za první dva měsíce roku vzrostl prodej nových osobních automobilů v Česku o 17 procent na téměř 22 tisíc vozů. Tomuto růstu výrazně pomohla podniková sféra, a to 59 procenty. Naopak loni to byla zhruba třetina. Zájem firem o nákup osobních aut podpořila loňská změna zákona o dani z přidané hodnoty. Díky úpravě si totiž mohli podnikatelé od dubna odečíst daň i při nákupu osobního auta.

Škoda v lednu a únoru vévodila prodejům

Škoda během prvních dvou měsíců obsadila první místo jako nejprodávanější vůz. Hned za ní následují Volkswagen a Ford. Mezi obchodními třídami opět vede třída malých vozidel před střední třídou.

Registrace vozidel v lednu a únoru však podle SDA u všech ostatních kategorií klesají. V kategorii lehkých užitkových aut se prodej meziročně snížil o 77 procent. „Nicméně údaje na začátku loňského roku byly ovlivněny očekáváním změny zákona o DPH, takže je třeba posuzovat kategorii vozidel do 3,5 tuny (to znamená osobní automobily a lehké užitkové vozy) dohromady. Zde byl zaznamenán meziroční pokles o 7,33 procenta,“ uvedl tajemník svazu dovozců Pavel Tunkl.