Odien ovládne český trh cestovního ruchu

Praha – Na českém trhu se rodí nový turistický gigant. Americko-turecká společnost Odien, která mimo jiné vlastní Čedok a polovinu ESO Travel, dohodla podmínky koupě cestovní kanceláře FIRO-tour. Ta bude ale nadále prodávat zájezdy pod svým jménem. Nová jednička na českém trhu cestovního ruchu by mohla dosáhnout tržeb okolo šesti miliard korun a uspokojit tak 400 tisíc klientů ročně. Obchod ale ještě musí posvětit antimonopolní úřad.

„Podepsali jsme dohodu o podmínkách koupě s FIRO-tour. Celou transakci musí ještě schválit antimonopolní úřad,“ uvádí Tomáš Brejcha, marketingový ředitel Odien Group. FIRO-tour ale investiční firmě nestačí. Už nyní si brousí zuby na další cestovní kanceláře. „Odien plánuje nákup dalších cestovních kanceláří ve střední a východní Evropě,“ potvrzuje Brejcha.  

Český trh s cestovním ruchem čeká konsolidace

Ač tržby cestovních kanceláří v důsledku krize v posledním roce celosvětově klesaly, za dva roky by situace mohla být zcela odlišná. A Odien není jedinou firmou, která si to uvědomuje. Konsolidovat český trh se chystají i jiné společnosti. Například česko-slovenská Penta Investments uplynulý týden potvrdila, že má v hledáčku i několik zajímavých cestovních kanceláří, mezi nimi i Exim Tours.

V Česku se nachází přes tisíc cestovních kanceláří a odborníci uvádějí, že se jejich počet letos výrazně sníží. Nepůjde nejspíš pouze o krachy. Podle expertů řada firem s podnikáním skončí dobrovolně nebo se propojí s jinou firmou. Jako poslední zatím z trhu zmizela cestovní kancelář Sunny Days. Změnila se na agenturu.

Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří České republiky

„Konsolidace je v každém případě pozitivním krokem na trhu. Zdravé pro trh by bylo, kdyby se počet cestovních kanceláří snížil o třetinu, ale předpokládám, že to bude spíš čtvrtina.“

Za společností Odien Group stojí bohatá turecká rodina Saranů spolu s americkými fondy. Jediným majitelem je společnost Odien Capital Partners se sídlem na Kajmanských ostrovech. Skupina v prosinci 2007 koupila 98 procent Čedoku od společnosti Unimex Group. Podle tureckých médií za nabytý podíl zaplatila 80 milionů dolarů.

Upoutávka na letní dovolenou
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24