Stát chce pojistit export

Praha – Firmám, které vyvážejí do Evropské unie a které odmítnou pojistit komerční úvěrové pojišťovny, chce pomáhat stát. Odmítnutí žadatelé by letos mohli své pohledávky pojišťovat u státního EGAP. Ta smí zatím pokrývat jen vývoz do rizikových teritorií mimo unii a navíc jen obchody na víc než dva roky. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže má teď na starost vyjednat jí u Evropské komise výjimku.

„Nyní vedeme intenzivní jednání s Evropskou komisí. K rozhodnutí by mělo dojít v nejbližší době,“ řekl mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Kristián Chalup, který má vyjednání výjimky pro státní pojišťovnu na starosti. Podle odhadu Asociace exportéru se přitom s odmítnutím v komerčních pojišťovnách nebo snížením pojistných limitů dnes potýká zhruba dvacet tisíc vývozců do Evropské unie. Na pojištění u EGAP by ale dosáhli jen někteří, předpokládá se, že jich bude v řádu stovek.

Šéf pojišťovny EGAP Karel Pleva:

„Rozhodně nebudeme pojišťovat všechny obchody. Musíme se chovat obezřetně a řídit svoje rizika.“

EGAP bude mít vyšší ceny

I tak ale exportéři celou iniciativu státu vítají. „Situace v Evropské unii se výrazně zhoršuje a pojištění exportu je a bude pro vývozce stále důležitější,“ řekl ředitel Asociace exportérů Jiří Grund. Konkrétní podmínky, za jakých bude EGAP pojištění pro exportéry v EU poskytovat, zatím nejsou známy. Ceny u EGAP ale budou vyšší než v komerčních úvěrových pojišťovnách, aby jim stát nevytvářel konkurenci. „Jde o to, aby klienti žádali o pojištění krátkodobých pohledávek u EGAP jen v případě, že je odmítnou u komerční pojišťovny, respektive spíše v případě, že jim tyto pojišťovny sníží pojistné limity,“ vysvětluje Pleva.

Komerční pojištění zdražilo o desítky procent

Nyní se ceny pojistek krátkodobých úvěrů pohybují od 0,2 do 1,3 procenta z obratu podle rizikovosti sektoru a teritoria. To znamená, že firma, která si chce pojistit obchod za milion, zaplatí zhruba do 13 tisíc korun. V posledním roce komerční pojištění zdražilo o desítky procent. Zdražování nejvíce pocítili exportéři v automobilovém, textilním papírenském průmyslu a ve stavebnictví. K nejrizikovějším evropským teritoriím pak patří Pobaltí, Rumunsko, pojistky v poslední době zdražily v Maďarsku, Španělku, Polsku a Řecku.

Jiří Grund
Jiří Grund