Přes potíže s brzdami slaví Prius úspěch

Tokio – Hybridní automobil Toyota Prius v únoru navzdory problémům s brzdami zůstal již desátý měsíc za sebou nejprodávanějším vozem v Japonsku. Vyplývá to z údajů Japonské asociace obchodníků s automobily (JADA). Toyota v Japonsku minulý měsíc prodala více než 27 ticí vozů Prius. Firma byla přitom v únoru nucena kvůli potížím s brzdami svolat k opravě zhruba 437 tisíc automobilů Prius a dalších hybridních modelů.

„Reakce (zákazníků na toto opatření) byla v Japonsku velmi mírná,“ uvedl mluvčí asociace. Dodal, že rušení objednávek na vozy Prius je velmi vzácné. „Prius je považován za průkopníka hybridní technologie a image jeho značky je solidní,“ prohlásil.

Hybridní automobilky kombinují různé druhy pohonu, nejčastěji benzinový a elektrický, což umožňuje úsporu pohonných hmot. Toyota je zatím v oblasti hybridních vozů jasnou světovou jedničkou. Prius vstoupil v roce 1997 jako první hybridní automobil na trh a je dosud nejprodávanějším vozem svého druhu.

Toyota byla již dříve nucena svolat k opravě přes osm milionů automobilů několika modelových řad kvůli problémům s nechtěným zrychlováním. Firma je nyní největší automobilkou na světě a svou vedoucí pozici si vybudovala nabídkou bezpečných a spolehlivých vozů za rozumnou cenu. Problémy s plynovými pedály a brzdami však mají negativní dopad na její pověst výrobce kvalitních vozů.