Nezaměstnanost na Slovensku vzrostla na 13,9 procenta

Bratislava – Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v posledním čtvrtletí minulého roku zvýšila na 13,9 procenta, a dostala se tak nejvýše od začátku roku 2006. Ve třetím čtvrtletí činila míra nezaměstnanosti 12,5 procenta a za celý uplynulý rok se podíl lidí bez práce zvýšil kvůli propouštění během hospodářské krize na 12,1 procenta z 9,6 procenta za rok 2008, uvedl dnes statistický úřad Slovenska.

Počet nezaměstnaných se loni na Slovensku zvýšil v průměru na 324 tisíc z necelých 258 tisíc za rok 2008. Podle jiné metodiky Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny se míra nezaměstnanosti ke konci prosince minulého roku zvýšila na 12,66 procenta a v růstu pokračovala i v lednu. Rozdíly v údajích mezi statistickým úřadem a úřady práce dělá jiný způsob určení počtu nezaměstnaných.

Průzkumy slovenských statistiků se opírají o vybraný vzorek bez ohledu na to, zda jsou osoby bez práce registrované. Úřady práce vycházejí z počtu registrovaných nezaměstnaných, kteří jsou v daném období schopni nastoupit do práce.

Vývoj míry nezaměstnanosti na Slovensku
Vývoj míry nezaměstnanosti na Slovensku