Spojené státy ožívají, píše Béžová kniha

Washington – Americká ekonomika pokračuje v růstu. Vyplývá to z takzvané Béžové knihy americké centrální banky, ta hodnotí vývoj hospodářství v jednotlivých oblastech Spojených států. Spojené státy po krizi oživují. Problémy Američanům ale v uplynulých týdnech způsobily prudké sněhové bouře. Ty zemi sužovaly na začátku února. V posledním čtvrtletí rostla ekonomika Spojených států o necelých šest procent. Za celý rok ale klesla o 2,4 procenta.

„Silné mrazy a sněhové bouře měly negativní dopad prakticky na všechny složky ekonomiky. Od zemědělské produkce přes průmyslovou výrobu, stavebnictví až třeba po útraty amerických domácností, které kvůli tomu musely zůstat doma, místo toho aby utrácely peníze v maloobchodech,“ vysvětluje analytik Cyrrus Marek Hatlapatka.

Podle Béžové knihy mírně zpomalilo propouštění zaměstnanců. Plány na přijímání nových lidí jsou stále slabé. Lehce se také zvyšují výdaje Američanů. O něco lépe je na tom i cestovní ruch. „Postupné oživování bude pokračovat i v těch následujících měsících, nicméně musíme vidět, že to oživení je poměrně slabé a že těch překážek je skutečně ještě hodně,“ vysvětluje Hatlapatka.