Svatební přípravy startují; na kolik svatba vyjde?

Praha - Svatbu za hranicemi si Češi oblíbili. Důvodů, proč tomu tak je, je hned několik: mají svatební agentury hned po ruce, více vydělávají, berou se starší a zajištění a už je neláká svatba se stovkou lidí, ale chtějí spíše klid a romantiku. Snoubenci často volí místo radnic tichomořské pláže a organizaci přenechávají svatebním agenturám. Ve svatebním byznysu se tak protáčí ročně desítky milionů korun.

Svatební agentury jsou často schopny pro klienty od dodavatelů sehnat lepší ceny, za jejich služby se ale zaplatit musí. „Když tomu dá člověk energii, tak to zvládne zorganizovat sám, také poměrně dobře. Jedna z věcí, kterou nevidí, protože svatbu většinou organizuje jen jednou, jaká tam mohou být rizika. Finančně to vyjde levněji, ale nemyslím, že nijak dramaticky,“ říká majitel svatební agentury Martin Dobejš.

„Prvním naším klientem byla viceprezidentka jedné londýnské banky,“ líčí své začátky ve svatebním byznysu Martin Dobejš. „O hosty se staráme kompletně,“ dodává s tím, že na některých svatbách pracují i 200 nebo 300 hodin, a to se pak musí promítnout do ceny.

Video Reportáž Petra Janečka
video

Reportáž Petra Janečka

 „Klienti mají často problém se v nabídkách dodavatelů orientovat,“ říká svatební koordinátorka Adéla Smržová. „V případě, že za námi snoubenci přijdou s tím, že by chtěli zorganizovat svoji svatbu na klíč, tak si vyslechneme jejich přání a představu svatebního dne. Dají nám k dispozici jakýsi finanční rozpočet. My jim na základě toho řekneme, zda je to reálné či nereálné a s tímto rozpočtem pak celou dobu pracujeme,“ vysvětluje Smržová.

Češi si stále ve velkém organizují svatby sami. V tomto případě je však třeba pamatovat na četná organizační rizika. Na paměti je ale třeba mít i vysokou náročnost organizace svateb na vlastní pěst. I svatba v Česku zabere stovky hodin příprav a ještě horší je to v případě, že se snoubenci rozhodli říci si své ano v zahraničí. Zajištění všech potřebných náležitostí trvá dva až pět měsíců.

Kolik svatba stojí?

Pokud chcete srazit náklady na minimum, potom hraje roli i místo konání. Nejlevnější variantou je místní městský úřad, kde vás oddají zadarmo. Oddací místo na hradě nebo na zámku v Čechách se bude pohybovat od 10 tisíc korun, pokud budeme chtít mít exkluzivní svatbu na zámku, cena se bude pohybovat od 100 tisíc korun. Jak zdůrazňuje Martin Dobejš, Česko již není levná destinace. Ve většině zemí není problém uspořádat oficiální svatební obřad. Například za svatbu v Řecku přes agenturu zaplatíte až 70 tisíc korun, honosnější na Tahiti vyjde i na milion korun.

Roli ve výši svatebních nákladů hraje samozřejmě také výběr svatebních šatů či prstýnků. Levnější je samozřejmě půjčení, jednodušší model se dá sehnat už za 2 500 korun. Pokud se ovšem nevěsta nechce ve svůj velký den bát, že šaty zničí, vyplatí se koupit si vlastní. „Určitě bychom mohli sehnat starší modely kolem pěti tisíc korun, ale znám i takové případy, kdy jsou šaty šity na míru z lepších materiálů,“ uvedla Smržová. A cena šatů na míru může jít i do stovek tisíc korun.

A co prstýnky?

Ušetřit se dá samozřejmě i na snubních prstýncích. Záleží jen na tom, co si snoubenci vyberou. „Můžeme se pohybovat ve stříbře kolem dvou tisíc, z oceli to vychází dva až pět tisíc a potom jsou tady originály třeba v platině, kdy může stát prsten třeba padesát tisíc,“ vypočítala designérka originálních šperků Lucie Kopecká.

Svatební hostina

Zvláště na Moravě jsou oblíbené svatby až o sto hostech s tím, že se po svatebním obřadu všichni pozvou na hostinu. I ta samozřejmě něco stojí. V průměrné české restauraci můžeme sestavit tříchodové menu z českých jídel už od 300 korun za osobu. Pokud bychom ovšem chtěli do menu zařadit nějakou zahraniční specialitu nebo ho rozšířit třeba na pět chodů a vybrat luxusnější prostředí, vyšplhají se ceny na 500 až 1200 korun na osobu.

A rada na závěr? Svatbu svých snů bychom vždy měli začít připravovat s dostatečným předstihem. Zvláště na zámcích mohou být lukrativní termíny obsazené třeba rok předem.

Svatba
Svatba
Více fotek
  • Svatba autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1475/147443.jpg
  • Svatba autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1475/147444.jpg
  • Výdaje na svatbu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1475/147467.jpg
  • Nevěsta autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1475/147468.jpg