Brusel dá RWE 35 milionů eur na rozšíření plynových zásobníků

Brusel – Až 35 milionů eur dostane od Evropské unie společnost RWE Gas Storagena na rozšíření zásobníků na plyn v Česku. Její projekt je mezi 43 velkými energetickými projekty, které dnes schválila Evropská komise. Dohromady zhruba 20 milionů eur získají také tři projekty firmy RWE Transgas Net, finanční podpory EU se dostane i projektům na Slovensku.

O projekt na rozšíření zásobníků se ucházela i společnost Moravské naftové doly. Tato firma by měla zůstat jako náhradník pro případ, že by se vybraný projekt neuskutečnil.

Společnosti RWE Transgas Net schválila Evropská komise podporu pro tři projekty na takzvaný zpětný tok plynu. V jednom případě může z Bruselu dostat zhruba 3,7 milionu eur, v dalším 2,3 milionu a ve společném projektu s polskou firmou Gaz-System 14 milionů eur. Projekty mají umožnit obousměrné zásobování plynem pro případ přerušení dodávek z východu.

Uspěla i společná slovensko-maďarská iniciativa společností FGSZ a Eustream, které by mohly dostat až 30 milionů eur na propojení slovenské a maďarské sítě. Téměř tři miliony eur na projekt zpětného toku plynu dostane slovenská firma NAFTA a již zmiňovaný Eustream získá na stejnou věc 664 500 eur.

Penězi proti krizi

V březnu 2009 Evropská unie vyhradila bezmála čtyři miliardy eur, jejichž účelem je pomoci oživit evropské hospodářství zasažené krizí. Právě z těchto zdrojů by finance na energetické projekty, mezi nimiž je i rozšíření zásobníků, měly jít.

„Investice do klíčové infrastruktury nejen podpoří hospodářství a zaměstnanost, ale také pomohou zajistit, aby domácnosti měly topení a elektřinu i v případě, že dojde k přerušení dodávek. Poučili jsme se z nedávné plynové krize, která je jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli přidělit značné finanční prostředky novým projektům v oblasti energetické infrastruktury,“ prohlásil šéf Evropské komise José Barroso. Eurokomisař pro energie Günther Oettinger k tomu dodal, že komise ještě nikdy neschválila tak velkou částku na projekty v oblasti energetiky.

Celkem 910 milionů eur zamíří na 12 projektů v oblasti propojení elektrizačních soustav a 1,39 miliardy eur na 31 projektů v oblasti výstavby plynovodů a zásobníků plynu. „Spolufinancováním částí těchto projektů až do výše 50 procent pomůže příspěvek EU zajistit až 22 miliard eur investic ze soukromého sektoru,“ dodala komise.