Ředitel Lesů ČR Sýkora: Větší firmy častěji dostojí závazkům

Praha – Antimonopolní úřad pozastavil obří tendr Lesů České republiky v hodnotě šestnáct miliard korun na těžbu a prodej dřeva. Důvodem jsou přísná kritéria, která podle mnohých kritiků nahrávala velkým firmám. Podle mnohých politiků, mezi něž patří například předseda KDU – ČSL Cyril Svoboda, se jednalo o přípravu na „lesní tunel“. Generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora možnost tunelu vylučuje. Uznává, že větší firmy mají podle něj větší potenciál a schopnost dostát závazkům. Lesy ČR vypsaly tendr tak, že by si nově těžařské firmy veškeré vytěžené dřevo prodávaly samy. Dosud si polovinu dřeva prodávaly samy Lesy ČR.

„Výhodnějším modelem pro podnikatele i Lesy ČR se stal takový, při němž těžařské firmy vytěží dřevo a rovněž si ho samy prodají,“ prohlásil Sýkora. Lesy ČR ale zvětšily lesní územní jednotky pro soutěž tak, že na zvětšeném území by byly střední a malé firmy ze soutěže předem vyloučeny. Počet jednotek byl snížen z 258 na 108. „Lesy hospodaří podle Lesnického hospodářského plánu, který je rozdělen právě na 108 lesních celků. Nastavením tendrů tedy kryjeme naše plánování,“ řekl Sýkora.

Podle odborníků by se tak mohlo do tendru dostat pouze tři až pět firem, které by mohly vytvořit monopol. „Musíme dbát, aby bylo o státní majetek dobře postaráno. Stalo se nám, že na územních jednotkách pracovaly firmy, které neměly dostatečný kapitálový i lidský potenciál a začaly nám odstupovat od smluv,“ konstatoval Sýkora. Podle něj tak musely Lesy změnit asi třetinu dodavatelů.

Svatopluk Sýkora ke zrušenému tendru:

„Předpokládáme, že větší a silnější firmy mají větší potenciál a možnost dostát závazkům.“


Podle Sýkory bude na trhu práce vždy možnost uplatnění pro menší firmy, které mohou dělat dodávky nebo specifičtější práce. „Jsme si jisti, že antimonopolní úřad přesvědčíme o tom, že jediná naše motivace je, aby tendry byly průhledné a tržní,“ řekl ředitel. Těžba načerno podle Sýkory ani na velkých územích nehrozí. „Naše firma má mnoho lidí, kteří umějí takové zakázky ohlídat,“ podotkl Sýkora.