Stát chce víc hlídat obchod s pohonnými hmotami

Praha - Obchodníci s pohonnými hmotami by v budoucnu měli mít povinnost registrovat se u celních úřadů. Počítá s tím připravená novela zákona o pohonných hmotách a čerpacích stanicích, kterou kvůli nové evropské směrnici vypracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Stát díky tomu podle ministerstva získá lepší kontrolu nad obchodováním s těmito palivy a snáze zabrání daňovým únikům. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

„Cílem této úpravy je omezení možných daňových úniků v této oblasti. Zároveň se zavádí registr prodejců pohonných hmot, který bude veden generálním ředitelstvím cel a bude veřejný,“ uvedlo ministerstvo v předkládací zprávě. Novela zákona zavádí povinnou registraci osob, které obchodují s pohonnými hmotami. Tato povinnost by se ovšem netýkala čerpacích stanic, které už nyní eviduje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podmínky prodeje pohonných hmot se zpřísnily už od září 2006. Čerpací stanice mají nyní povinnost evidovat prodávaná paliva, včetně jejich množství, jakosti a složení. Novela obsahuje povinnost registrace provozovaných čerpacích stanic, které musejí splňovat požadavky vylučující závažná rizika pro zdraví a bezpečnost osob a pro životní prostředí. Za porušení zákona hrozí prodejcům pohonných hmot až pětimilionová pokuta.

Ministerstvo průmyslu a obchodu
Ministerstvo průmyslu a obchodu