Na vietnamských tržnicích se množí toxické potraviny

Cheb – Na západě Čech přibývá případů, kdy se na vietnamských tržnicích prodávají zdravotně závadné potraviny. Za posledních devět měsíců celníci odhalili tři případy. V tom posledním se jednalo o arašídy v těstíčku s cukrem a karamelovou polevou, které kromě běžných přísad obsahovaly aflatoxiny, tedy plísně se silně rakovinotvornými účinky. Do arašídů se zřejmě dostaly vinou nevhodného zpracování nebo skladování.

„Zboží bylo nalezeno v kontejneru mezi potravinami a mělo pravděpodobně skončit na jedné z chebských tržnic,“ informoval ředitel chebského celního úřadu Roman Šťovíček. Celníci objevili toxické cukrovinky při prověřování kontejnerů na nácestném středisku. Z Vietnamu, Číny a dalších asijských zemí sem podle nich přichází vedle průmyslového a módního zboží stále více potravin. Někdy jsou to dokonce evidentní padělky tuzemského zboží.

Zásilka toxických arašídů bude nyní zlikvidována, náklady uhradí provozovatel. Česká republika o nebezpečném zboží ihned informovala všechny země schengenského prostoru. Vietnamský velkodistributor potravin, který zásilku dovezl má totiž kontakty po celé Evropě.

Arašídy obsahující nebezpečné aflatoxiny se v Česku objevují poměrně často. Třeba loni v červnu zabavila Státní zemědělská a potravinářská inspekce na hranicích celý kontejner toxických ořechů. I tehdy zásilka pocházela z Vietnamu. Toxické ořechy ale mnohdy směřují do Česka i z jiných zemí. V minulosti inspektoři odhalili nebezpečné zásilky třeba z Číny nebo Spojených států.

Balíček nebezpečných arašídů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24