Projekt PPP na dostavbu střešovické nemocnice vyhrál Metrostav

Praha - První společný projekt veřejného a soukromého sektoru - takzvaný PPP, vyhrál Metrostav. Ten má nyní šanci získat zakázku za 2 miliardy a 600 milionů korun na dostavbu a zajištění pětadvacetiletého provozu nemocnice v Praze-Střešovicích. Druhého z uchazečů, konsorcium PPP Construction CZ, komise pro nesplnění podmínek vyloučila – konsorcium vedené společností Vinci totiž nesehnalo na projekt financování. Zvolení vítěze prvního vládou navrženého projektu PPP trvalo výběrové komisi dlouhých pět let. Právě Fischerův kabinet nakonec rozhodne, jestli zakázku Metrostavu skutečně přidělí. Tímto způsobem třeba odmítl financovat dostavbu dálnice D3.

 

Projekt PPP by měl být lékem v době finanční krize a jedním z řešení, jak vybudovat potřebnou infrastrukturu a přitom zbytečně nehledat peníze v již tak prázdné státní kase. Na projektech měli spolupracovat stát a soukromníci. V Česku jsou potřebné zákony, vybrány byly pilotní projekty, které se rozpracovaly do nějaké fáze, ale konkrétní výsledek zatím žádný. Přitom v ostatních evropských zemích, včetně Polska nebo Maďarska, řada PPP projektů již běží.

„Jsou případy, u kterých PPP vede ke skrytému zvyšování dluhu, někdy i dost rafinovanému. Na druhé straně neexistuje důvod, abychom tuto metodu automaticky smetli pod stůl,“ prohlásil Jakub Haas z ministerstva financí. Nabídka Metrostavu ale platí pouze do 31. května. „Pokud do té doby vláda projekt schválí, podepíšeme koncesní smlouvu,“ řekl Petr Řezáč, ředitel pro strategii Metrostavu.

Video Rozhovor s Markem Ditzem
video

Rozhovor s Markem Ditzem

Souhlas vlády ale tak jistý není. Kabinet už odmítl formou PPP financovat například dostavbu dálnice D3. 

Náměstek ministra financí Bohdan Hejduk:

„U koncesních smluv se posuzují takzvané celoživotní náklady. To znamená nejen náklady na vybudování té kapacity, ale i na její údržbu a provozování po celé období té koncesní smlouvy.“


Projektů tohoto typu bylo připraveno více, ale jednotlivá ministerstva je postupně rušila. „Některé projekty byly životaschopné a bohužel se nenašel dostatek úředníků, kteří by projekt zpracovali a obhájili,“ konstatoval Marek Ditz, předseda Asociace PPP. Projekty podobného typu ovšem fungují na regionální úrovni. „Místní samospráva je blíže lidem a nebojí se tolik zapojení soukromého kapitálu,“ míní Ditz. Podle něj jsou také regionální projekty o dost méně komplikované.

Kvůli zdražení projektu odstoupil druhý kandidát na dostavbu nemocnice

Druhý uchazeč, konsorcium PPP Construction, nesehnal na projekt finance. Projekt totiž oproti původním propočtům téměř dvojnásobně podražil, a to z 1 miliardy a tří set milionů na 2,6 miliardy korun. „Původní číslo není cenou, ale pouze odhadem, který vznikl na základě hrubých informací. Teprve v rámci tendrového procesu došlo k upřesnění zadání,“ podotkl Ditz.

Díky spolupráci se soukromým partnerem se má ve střešovické nemocnici mimo jiné postavit ubytovna pro personál, parkoviště, informační centrum nebo relaxační zařízení.

Metrostav
Metrostav