Češi si budou muset zavolat kominíky jen jednou ročně

Praha – Majitelé rodinných domků, kteří topí v kamnech, ale také v krbu nebo plynem, mohou významně ušetřit za kominíky. Odborná péče o komín bude totiž stačit jen jednou za rok, nikoliv šestkrát ročně, jak tomu bylo doposud. Nařízení, které zjednodušuje pravidla pro údržbu komínů a snižuje tak náklady majitelů a uživatelů, schválila vláda. V platnost by mělo vstoupit 1. ledna 2011. Zájem o kominickou profesi v posledním roce rapidně vzrostl, modernější spotřebiče a udržování spalinové cesty totiž neumí ovládat každý.

Zatím měli majitelé povinnost volat si kominíka šestkrát do roka a jedno vyčištění vyšlo zhruba na 90 až 350 korun. Řada majitelů svou povinnost neplnila. „Nařízením vlády se vyřeší odborná kontrola – dozor. Člověk tak získá jistotu, že spalinovou cestu provozuje v souladu s technickými podmínkami,“ řekl Zdeněk Hošek, vedoucí oddělení technické prevence, HZS ČR.

Konec kominíků v Čechách to ale podle Zbigniewa Adamuse, předsedy legislativní komise ze Společenství kominíků, neznamená. „Dosud se kontroloval pouze komín, teď již i spalinová cesta. Máme nyní možnost se dostat ke spotřebiči a práce tak bude více,“ prohlásil Adamus. Nové nařízení umožňuje, aby si lidé komín čistili přes rok sami. Za nedodržení nařízení hrozí pokuta. „Pokud dojde k požáru, může se pokuta vyšplhat až ke 20 tisícům korun,“ konstatoval Hošek. Nové nařízení by mělo platit od 1. ledna 2011.

Zájem o kominickou profesi v Česku v době krize vzrostl

Kominíků bylo v posledních letech žalostně málo, ovšem letos nastal boom. Na obor kominictví se hlásí nejvíce učňů za posledních dvacet let. Rovněž rekvalifikační kurzy na kominíky jsou beznadějně plné. „Nutná kontrola spalinových cest, obsažená roku 2002 v zákonech týkajících se ochrany ovzduší, zajišťuje kominíkům dostatek uplatnění,“ míní Adamus. Modernější spotřebiče navíc podle Adamuse nemusejí lidé umět ovládat.

Kominíci se v Čechách uplatní
Kominíci se v Čechách uplatní