Nezaměstnanost se v USA udržela v únoru na 9,7 procenta

Washington - Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v únoru zůstala beze změny na 9,7 procenta. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Zaměstnavatelé v USA nicméně minulý měsíc zrušili 36 000 pracovních míst. Analytici počítali se zánikem 50 000 míst a nárůstem nezaměstnanosti na 9,8 procenta. Ti se totiž obávali, že na trhu práce se negativně projeví prudké sněhové bouře, které zasáhly USA. Ministerstvo dnes uvedlo, že bouře mohly mít na zaměstnanost vliv, ale že tento dopad je obtížné kvantifikovat.

Vysoká nezaměstnanost zůstává jednou z hlavních překážek silného a udržitelného hospodářského růstu v USA. Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stoupla o 5,9 procenta. V celém loňském roce však klesla o 2,4 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 1946.

Americký Senát minulý týden schválil zákon na podporu zaměstnanosti. Jeho součástí je zvýšení výdajů na stavbu silnic a daňové úlevy pro firmy, které najmou nové zaměstnance. Normu, která na tvorbu nových pracovních počítá s částkou 15 miliard dolarů (zhruba 285 miliard korun), musí ještě schválit Sněmovna reprezentantů a podepsat prezident.

Nezaměstnanost v USA
Nezaměstnanost v USA