Goldman Sachs: Vyhlídky bank ve střední a východní Evropě se liší

Vídeň - Vyhlídky bank ve střední a východní Evropě se zásadně liší, protože oblast není monolitem, ale skupinou ekonomik a bankovních trhů. Upozorňují na to analytici Goldman Sachs. Zatímco Polsko má podle nich nejatraktivnější bankovní trh ve střednědobém výhledu, české banky jsou nejatraktivnější v dlouhodobém výhledu. Spolu s českými bankami Goldman Sachs považuje v dlouhodobém výhledu za atraktivní také bankovní trhy na Slovensku a ve Slovinsku. Goldman je také přesvědčen, že vhodné k nákupu jsou teď akcie rakouské banky Erste, stejně jako italské UniCredit, kandidátem na prodej jsou naopak banky ve Švédsku, upozorňují analytici.

Pokud chtějí investoři najít levné bankovní akcie s růstovým potenciálem, musejí banky v tomto regionu posuzovat případ od případu. Polsko je jedinou zemí Evropské unie, jejíž ekonomika v loňském roce navzdory globální krizi pokračovala v růstu.

Naproti tomu Ukrajina je na opačné straně a její hospodářství zaznamenalo propad o 15 procent. Podobně je třeba se dívat i na objem nesplácených úvěrů. Zatímco ve Slovinsku je jich pouze 3,5 procenta z celkového objemu půjček, na Ukrajině se nesplácí 38 procent všech poskytnutých půjček.