V USA zkrachovaly další čtyři banky, letos jich je už 26

Washington - Americké regulační orgány nechaly zavřít další čtyři menší banky. Od začátku roku tak v USA skončilo už 26 bank, zpravidla kvůli problémům se ztrátovými úvěry. Podle předsedkyně Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) Sheily Bairové budou letos další banky přibývat, i když se stav ekonomiky už zlepšuje. Největší ze čtyř bank, které o tomto víkendu končí, je Sun American Bank z města Boca Raton na Floridě. Banka měla celková aktiva 535,7 milionu dolarů, tedy asi 10,2 miliardy Kč, a vklady za 443,5 milionu dolarů, tj. zhruba 8,4 miliardy Kč.

Skončit musela také Centennial Bank z Odgenu ve státě Utah, dále Waterfield Bank z Germantownu ve státě Maryland a také Bank of Illinois z Normalu ve státě Illinois. Počet krachů bank se v USA začal prudce zvyšovat s nástupem finanční krize. Zatímco v roce 2007 skončily jen tři banky, o rok později jich bylo 25 a loni 140.

Dvanáct poboček Sun American Bank se v pondělí otevře jako pobočky banky First-Citizens Bank & Trust, která sídlí ve městě Raleigh v Severní Karolíně. Tato banka podle FDIC převezme vklady a prakticky všechna aktiva Sun American.

Pro Centennial Bank ale úřady nebyly schopny najít žádného kupce, takže klientům budou od pondělí rozesílány šeky, které jim proplatí právě FDIC. Banka měla aktiva 215,2 milionu dolarů, tedy asi 4,1 miliardy Kč, a vklady v objemu 205,1 milionu dolarů, tedy zhruba 3,9 miliardy Kč. Z toho jsou podle odhadů nepojištěné vklady za zhruba 1,8 milionu dolarů.

FDIC musela zřídit i novou instituci s funkcí depozitáře, která převezme činnost ústavu Waterfield Bank. Instituce ponese stejný název a v provozu bude do 5. dubna. Do té doby by klienti měli stihnout přihlásit se o své pojištěné vklady a zařídit si vše potřebné se změnou účtu a převodem peněz do jiné banky. Bank of Illinois přejde pod banku Heartland Bank & Trust, která sídlí ve městě Bloomington ve státě Illinois.