Americké banky vyplatí nevídané odměny, vláda je chce zastavit

New York – Velké americké banky a finanční společnosti vyplatí svým zaměstnancům neobvykle vysoké odměny vycházející z loňských výnosů jednotlivých společností. Podle analýzy ekonomického listu The Wall Street Journal budou odměny vyšší než loni, dokonce i než předloni, kdy ještě nevypukla finanční a ekonomická krize. Finanční firmy se rozhodly ignorovat tažení proti výplatě odměn, v jehož čele stojí administrativa prezidenta Obamy. Federální vláda loni zachránila řadu finančních společností před zhroucením a nelíbí se jí, když původně veřejné peníze dávají na odměny. Už také připravuje zákon, který by tomu měl zabránit a vložené peníze z bank dostat zpět.

Podle Wall Street Journal vyplatí 38 největších bankovních domů a dalších finančních společností svým zaměstnancům celkem asi 145 miliard dolarů (asi 2,75 bilionu korun). Oproti loňsku tak jejich výše vzroste skoro o dvacetinu a překonají i předloňský rekord. Růst výše odměn je podložen výrazným zvýšením výnosů bank. Ty loni souhrnně dosáhly asi 450 miliard dolarů (asi 8,5 bilionu korun). Oproti roku 2007 je to čtvrtinový růst.

Odpůrce vysokých odměn může potěšit, že zatímco loni činily tyto odměny 40 procent výnosů bank, letos je to 32 procent, relativně tak jejich výše přece jenom klesla. Výraznější změnou je fakt, že zaměstnanci dostanou nižší hotovost. Naopak větší část bude v akciích jejich banky.

Podobně vysoké odměny možná dostanou zaměstnanci bank naposledy. Americká vláda začátkem roku předložila návrh, aby banky a další finanční instituce, které v době finanční krize přijaly pomoc státu, vrátily do státní pokladny co možná největší objem poskytnuté pomoci.

Prezident Obama už v lednu navrhl, aby banky zaplatily v podobě zvláštní daně v průběhu příštích deseti let až 90 miliard dolarů (asi 1,8 bilionu Kč). Na adresu bankéřů přitom tehdy nešetřil ostrými slovy a otevřeně jim sdělil, že peníze, jimiž vláda bankám pomohla, když jim bylo nejhůř, si také vezme zpět, ať se to bankám líbí nebo ne.