Sarkozy slíbil Řecku podporu, Evropa se prý postaví spekulantům

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy slíbil, že Evropa bude s Řeckem solidární a v době, kdy se bude potýkat s dluhovou krizí, budou stát ostatní členové eurozóny po jeho boku. Sarkozy dnes v Paříži jednal s řeckým premiérem Jorgosem Papandreem, který prohlásil, že si přeje evropské řešení, avšak nevylučuje, že se Řecko obrátí na Mezinárodní měnový fond, pokud se evropské řešení nenalezne.

„Pokud bude Řecko potřebovat pomoc, my jsme tady od toho,“ řekl Sarkozy. „Hlavní aktéři na evropské scéně jsou rozhodnuti udělat všechno, aby zajistili, že Řecko nezůstane v izolaci,“ dodal.

Sarkozy také uvedl, že dnes hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a dohodl se s ní, že Francie, Německo a Řecko se postaví spekulantům. Ti podle Řeků přispívají k problémům, s nimiž se země potýká, protože útočí na kurz eura.

Řecko se potýká s vysokými dluhy a má vysoký rozpočtový deficit. Země už přijala další úsporná opatření v objemu 4,8 miliardy eur (zhruba 123,7 miliardy Kč), což odpovídá asi dvěma procentům hrubého domácího produktu. O dalších úsporách Atény rozhodly už dříve. Utahování opasků ale bojkotuje velká část občanů, takže Řeckem zmítá vlna stávek.

Sarkozy se spolu s Merkelovou snaží uklidnit finanční trhy a zajistit, aby mělo Řecko nižší náklady na obsluhu dluhů. Kvůli špatnému stavu veřejných financí nyní země platí mnohem vyšší úroky než zbytek eurozóny, což pro Řecko znamená velkou zátěž na rozpočet.

Řecko mělo v loňském roce rozpočtový deficit 12,7 procenta HDP, což je asi dvakrát tolik, než se předpokládalo. Řekové totiž před koncem loňského roku přiznali, že opakovaně falšovali statistiky. Pravidla EU povolují mít rozpočtový deficit do tří procent HDP. Atény slibují, že letos rozpočtový deficit sníží na 8,7 procenta HDP.

Papandreu už v pátek navštívil Německo a Lucembursko a teď je v Paříži. Odtud odlétá do Washingtonu.

Veřejný dluh Řecka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24