Producenti mléka dostanou 150 milionů korun

Praha – Vláda schválila mimořádnou dotaci producentům mléka ve výši zhruba 150 milionů korun kvůli propadu výkupních cen. Peníze jsou součástí balíčku 300 milionů eur, které na pomoc zemědělcům vloni na podzim vyčlenila Evropská unie. S propadem výkupních cen mléka se potýká celá Evropa.

„Toto je nařízení vlády, které upravuje vyplácení dotací konkrétním žadatelům. Ministerstvo zemědělství odhaduje, že by těch žadatelů mohlo být zhruba 2 500,“ informoval premiér Jan Fischer. Požádat o dotaci zemědělci musí do 15. dubna. Peníze by farmářům měly být vyplaceny nejpozději do 30. června.

Kdyby vláda nařízení neschválila včas, porušila by tak unijní pravidla pro vyplacení mimořádné dotace a unie by peníze nevyplatila. To by podle ministerstva zemědělství mohlo vést ke snížení konkurenceschopnosti českých chovatelů krav oproti jejich konkurentům z ostatních členských zemí.

Zemědělce trápí nízké ceny

V loňském roce průměrná výkupní cena mléka byla o 30 procent nižší než v roce 2008. „Na konci loňského roku se ceny mírně zvýšily. Ceny pozvolna stoupají. Nyní jsou nad hodnotou sedmi korun za litr. Když porovnáme loňský rok, kdy byly ceny i pod šest korun, tak tu určitě posun je,“ řekl zemědělský analytik Petr Havel.

Zemědělci: Dotace problém nevyřeší

„Je to první pomoc v celé mléčné krizi z Bruselu, která přichází přímo k chovatelům dojnic. Je to milé, ale rozhodně zásadním způsobem to neřeší (ten problém),“ podtrhl předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirkovský.

A stejně mluví i další. „Propad v příjmech na krávu je 15 tisíc korun a tato pomoc vychází 480 korun na dojnici. Je to i poměrně pozdě, protože za minulý rok už ubylo třicet tisíc krav,“ podotkl poradce prezidenta agrární komory Jan Záhorka.

Ani zemědělci však nejsou v názoru na mimořádnou dotaci jednotní, i když je malá, řada z nich ji přesto vítá. „Jakákoli pomoc, ať už z Evropské unie, nebo z úrovně státu, do sektoru mléka je určitě vítaná, je prospěšná a určitě pomůže,“ uvedl předseda Českomoravského svazu mlékárénského Michal Němec.

Nízké ceny vyhnaly zemědělce do ulic

Proti nízkým výkupním cenám zemědělci několikrát protestovali. Nezle říci, že cenu mléka ničí obchodní řetězce, nebo že je to diktát zpracovatelů. Počkejme si na analýzu Evropské unie. Boj zemědělců s řetězci je ale dlouhodobý, zemědělci plánovali na březen další protesty, předseda Zemědělského svazu Jirkovský je brzdí, ale dodává: „Chceme vědět, jak řetězce hospodaří s potravinářským zbožím.“

Mléko
Zdroj: cookinglight.com
Autor: Randy Mayor