Řecko si prý pomůže samo

Berlín – Řecko nebude potřebovat zahraniční pomoc a se svými problémy je schopno si poradit samo. V rozhovoru pro německý ekonomický list Financial Times Deutschlad (FTD) to řekl guvernér řecké centrální banky Jorgos Provopulos. Navíc pokud by Řecko pomoc potřebovalo, obrátilo by se na eurozónu, pomoc Mezinárodního měnového fondu (MMF) podle guvernéra není na místě.

Atény jsou prý schopny si peníze zajistit na finančních trzích

Provopulos mimo jiné poukázal na vysokou poptávku po řeckých cenných papírech z minulého týdne. Řecko prodávalo státní dluhopisy v objemu pět miliard eur (asi 128,9 miliardy korun) se splatností deset let. Zájem investorů podle guvernéra ukázal, že Atény jsou schopny si potřebné peníze zajistit na finančních trzích.

Řecko už minulý týden informovalo, že poptávka po dluhopisech vysoko překonala očekávání. Investoři poptávali dluhopisy až za 16 miliard eur, a jejich objednávky tedy byly adekvátně kráceny. Do aukce se přitom zapojilo více než 400 investorů.

Provopulos přiznal, že Řecko muselo zaplatit „poněkud vysoký“ úrok, věří ale, že situace už se zhoršovat nebude. „Od dnešního dne bude ten tlak odeznívat,“ řekl guvernér německému listu. Proto lze podle něj očekávat, že Řecko se z toho dostane samo.

Řecko se potýká s vysokými dluhy a má vysoký rozpočtový deficit. Země už přijala další úsporná opatření v objemu 4,8 miliardy eur, což odpovídá asi dvěma procentům hrubého domácího produktu. O dalších úsporách Atény rozhodly už dříve. Utahování opasku ale bojkotuje velká část občanů.

Vlajky Řecka a EU
Vlajky Řecka a EU
Více fotek
  • Vlajky Řecka a EU zdroj: frysingerreunion.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1187/118663.jpg
  • Řecko autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1403/140214.jpg