Zahraniční obchod se v lednu vzchopil a dosáhl přebytku přes 13 miliard

Praha - Zahraničnímu obchodu se v lednu dařilo a skončil v přebytku 13,1 miliardy korun, což byl meziročně o 9,2 miliardy lepší výsledek. Optimismus ale podle některých analytiků není úplně na místě, na výsledky měla totiž vliv nízká srovnávací základna z loňského ledna. Podle Českého statistického úřadu jde u dovozu o první meziroční přírůstek od září 2008. Vývoz podle předběžných údajů vzrostl o 9,1 procenta, dovoz rostl poprvé od září 2008 o 3,5 procenta. Příznivou bilanci ovlivnil hlavně vzestup přebytku obchodu se stroji a automobily o 6,3 miliardy korun.

Stroje a automobily táhly měsíce český zahraniční obchod dolů. V lednu však nastal opak a segment byl v přebytku o 6,3 procenta. Polepšil si i obchod s průmyslovým spotřebním zbožím. „Vzrůstající dovoz indikuje zvýšenou aktivitu v domácí ekonomice, což je samozřejmě pozitivní zpráva,“ uvedl Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin.

Jan Bureš, analytik Poštovní spořitelny

„Přebytek zahraničního obchodu v tomto roce by se měl na jedné straně potýkat s rostoucími cenami dovozů, na straně druhé s pomalým růstem exportů, a ve finále tak můžeme dospět k podobnému výsledku jako v roce 2009.“

Vývoz roste již od listopadu 2009. Lednová bilance byla kladná nepřetržitě od roku 2004. „Poprvé roste celý zahraniční obchod, tedy i dovoz, což je signálem, že dochází k ekonomickému oživení. Tomu nasvědčuje i vývoj zakázek ze zahraničí,“ uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Oldřich Körner.

Analytici jsou vesměs optimističtí

Také podle dalších analytiků je lednová hodnota zahraničního obchodu velmi příznivým číslem, za kterým stojí nárůst exportu a stále utlumený dovoz. „Lepší zahraniční zakázky v posledních měsících táhnou výrobu i export, naproti tomu neochota utrácet a investovat v tuzemské ekonomice brzdí dovoz,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. „A podobně tomu bude i v dalších měsících,“ uvedl s tím, že obchod tak má letos šanci udržet si roli tahouna domácí ekonomiky.

Někteří analytici však upozorňují, že přehnaně dobré výsledky v průběhu roku vymizí. „Je jasné, že se dovozy budou stále držet na velmi nízkých hodnotách… Ovšem citelnější zlepšení se dá čekat až koncem příštího roku,“ doplnil Volf.

České zboží putovalo zejména do zemí Evropské unie, konkrétně do Francie, Itálie nebo Německa. Naopak se státy mimo unii skončil zahraniční obchod ve schodku 33,5 miliardy korun.