Britové zahájili největší stávku za posledních 20 let

Londýn - V Británii začala dvoudenní stávka zaměstnanců
veřejného sektoru, největší od roku 1987. Účastní se jí kolem 270 tisíc lidí. Stávka se dotkne policie, soudů i finančních úřadů a ohrožena je doprava v přístavech i na letištích. Zaměstnanci protestují hlavně kvůli výraznému snížení odstupného při ukončení pracovního poměru. Největší evropské letiště Heathrow varovalo, že stávka může ovlivnit hraniční kontroly cestujících, kteří přijedou do Británie. Do stávky vstoupili i imigrační úředníci.

Protest zaměstnanců se týká zejména výrazného snížení odstupného. Podle nového systému, který má vstoupit v platnost v dubnu a má ušetřit státu až 500 milionů liber (14,2 miliardy korun), mají zaměstnanci, kteří se dobrovolně rozhodnou odejít ze zaměstnání, dostat odstupné nejvýše 60 000 liber. Dříve bylo odstupné kalkulováno podle doby zaměstnání.

Nový zákon tak může zaměstnancům, kteří pracovali pro stát 20 let a vydělávali 24 000 liber, snížit odstupné až o 20 000 liber. Podle BBC vláda argumentuje, že zaměstnanci s platem menším než 30 000 liber, což je asi 80 procent všech zaměstnanců, i po platnosti nového zákona dostanou odstupné ve výši dvou až tří ročních platů.