Soud povolil textilce OP Prostějov reorganizaci

Prostějov - Také brněnský krajský soud dal zelenou reorganizaci prostějovskému Oděvnímu podniku (OP), který je od ledna v úpadku. Soud tak potvrdil výsledek jednání věřitelů společnosti, kteří minulý týden schválili plán hlavního věřitele firmy, České spořitelny, na reorganizaci podniku. Plán by měl firmě umožnit vyřešit její dluhy a další existenci. Reorganizace by podle dnešních informací olomouckého pracovního úřadu mohla znamenat výpověď pro několik stovek lidí. V současnosti činí dluhy největšího domácího výrobce oděvů zhruba 1,6 miliardy korun.

Oděvnímu podniku nyní běží 120denní lhůta na předložení detailního reorganizačního plánu. Ten poté musí schválit věřitelský výbor, pokud by se tak nestalo, opět by podniku hrozil konkurz. „Pro chod podniku se nic nemění, pro nás to bude pouze příprava reorganizačního plánu. OP teď čeká detailnější analýza, ale již nyní mohu říct, že výraznému zeštíhlení se nevyhne,“ uvedl Jiří Tuvora, ředitel podniku.

Firma zaměstnává asi 1 900 lidí, z toho je více než 300 na mateřské či rodičovské dovolené. Podle Tuvory je zatím předčasné říkat, kolik zaměstnanců by mohlo o práci přijít.

OP zeštíhluje neefektivní prodejní síť

K zeštíhlení prodejní sítě, jež je neefektivní, přistoupil OP už dříve. V další redukci chce pokračovat. Podle zprávy podniku věřitelům je pro chod firmy také nutné zajistit provozní financování a prodej provozně nepotřebného majetku. Firma má nyní nasmlouvané zakázky do konce dubna.

Podle Tuvory je předpokladem úspěchu i vstup nového vlastníka či vlastníků. Firma hledá od začátku roku se svolením věřitelských bank strategického, případně finančního investora, majícího zájem buď o celý podnik, nebo o jeho části. Úvodní jednání se již uskutečnila s některými zájemci z Asie, Arabského poloostrova, Evropské unie a USA. Prozatím se ale žádná konkrétní nabídka neobjevila.

V loňském roce skončilo hospodaření OP podle předběžných odhadů ztrátou zhruba 363 milionů korun. Tržby firmy loni klesly podle odhadů o 42 procent na 1,13 miliardy korun. OP ještě na začátku roku 2008 zaměstnával více než 3 000 lidí. Předloni firmě klesly tržby zhruba o 550 milionů na 1,94 miliardy korun při rekordní ztrátě 1,085 miliardy korun. Ještě v roce 2007 OP vykázal zisk 13,7 milionu korun. Tržby tuzemských oděvních podniků negativně ovlivňují kurzové výkyvy a levná pracovní síla v Asii.

Insolvenční řízení s OP zahájil brněnský krajský soud ve druhé polovině ledna. Soud o to požádala sama firma kvůli špatné finanční situaci. Podle vedení firmy ji zapříčil soustavný propad tržeb, snižování marží a propad cash-flow.