Řecký premiér poprosí Obamu o pomoc při řešení dluhů

Washington – Řecký premiér pokračuje v cestě po světě, při níž shání podporu pro svoji zadluženou zemi. Dnes se Jorgos Papandreus setká s americkým prezidentem Barackem Obamou. Přímo o peníze Spojené státy nežádá, řecká centrální banka tvrdí, že si země poradí i bez zahraniční pomoci. Podle některých odborníků ale hrozí, že řecké problémy stáhnou ke dnu evropskou měnu.

Obavy evropských zemí o osud eura pramení z neutěšeného stavu řeckých veřejných financí. Loni dosáhl schodek státního rozpočtu bezmála 13 procent hrubého domácího produktu, což je skoro čtyřikrát víc, než povolují pravidla Evropské unie.

Papandreu tak zřejmě šéfa Bílého domu požádá o podporu při řešení krize. To samé už udělal v pátek v Berlíně u německé kancléřky Angely Merkelové a v neděli v Paříži při schůzce s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Ten Řecku slíbil, že Evropa s ním bude solidární a že ostatní členové eurozóny budou stát po jeho boku. Řecká centrální banka navíc uvedla, že si země nakonec poradí bez zahraniční pomoci.

Řecký parlament schválil úsporný plán – o osm procent mají klesnout příjmy státních zaměstnanců a chystá se taky zvýšení spotřebních daní. „Je to pro zemi těžká doba a těžké rozhodnutí. Tato opatření jsou ale nezbytná, aby se Řecko dostalo z krize,“ ospravedlňuje řecký premiér program na utahování opasků. Šetření se ale nelíbí odborům, takže zemí zmítá vlna stávek.