Průmysl oživuje, v lednu si polepšil o pět procent

Praha - Průmyslová výroba v lednu si meziročně polepšila o 5,3 procenta po růstu o 1,8 procenta v prosinci. Nedařilo se ale stavebnictví, stavební produkce se ve stálých cenách meziročně propadla víc než o čtvrtinu. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Stavebnictví utlumila hlavně tuhá zima, ale také pokračující propad zakázek.

Meziroční výsledky průmyslu ovlivnila nízká srovnávací základna z ledna loňského roku, kdy průmysl dosáhl svého dna. Ve srovnání s předchozím měsícem po očištění od sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o tři procenta.

Podle analytiků jsou čísla za průmysl po předchozí dlouhé vlně špatných zpráv příjemnou vzpruhou. „Průmysl v lednu pokračoval ve stabilizaci či mírném oživení. Začátek roku tedy nevypadá zle, zejména když si uvědomíme, že vyprchává efekt šrotovného. Pro tento rok nadále počítáme s mírným růstem průmyslové výroby kolem dvou procent, i když začátek roku vypadá lehce optimističtěji,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Úroveň průmyslové produkce je ale podle něj stále velmi nízká. Na úroveň z let 2007 - 2008 se vrátí česká ekonomika pravděpodobně až kolem roku 2013, dodal.

Video Studio ČT24: Výsledky průmyslu a stavebnictví
video

Studio ČT24: Výsledky průmyslu a stavebnictví

Ne všem výrobcům se navíc daří stejně dobře. Jak podotýká Petr Dufek z ČSOB, stále je vidět hodně červená čísla v některých oborech, jako je například strojírenství nebo výroba kovů. Další měsíce prý přinesou pokračující růst průmyslu, avšak rizikem i nadále zůstává zahraniční poptávka. „Takže pozornost směřuje na vývoj zakázek. A odsud zas až tak optimistická čísla nepřicházejí,“ podotkl.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba v automobilovém průmyslu, kovovýroba, hutní zpracování kovů a slévárenství. Naopak pokles byl u výroby ostatních nekovových minerálních výrobků, strojů a zařízení i výroby elektrických zařízení.

Stavebnictví: špatné počasí a málo zakázek

Propad stavební produkce o 25,6 procenta ve stálých cenách ovlivnily nepříznivé klimatické podmínky a úbytek nových stavebních zakázek. V lednu 2010 spadlo o 20 procent více srážek, než je dlouhodobý normál a průměrná teplota byla o 2,2 stupně Celsia nižší.

Označit lednové výsledky stavebnictví za slabé by tak podle analytiků bylo hodně mírné. „Drží se stále jen výstavba infrastruktury, která se meziročně snížila o decentní dvě desetiny procenta. Vedle toho ovšem pozemní výstavba prudce padá. A velké naděje na obrat nepřinese nejspíše ani lepší počasí na jaře. Jak ukazují zakázky a stavební povolení, letošní rok bude pro pozemní stavitelství včetně bytové výstavby hodně slabým rokem,“ uvedl Petr Dufek.

Počet vydaných stavebních povolení se v lednu meziročně snížil o skoro 15 procent. Investice se sice zvýšily o 15 procent na 25 miliard korun, ale to jen díky vysokému počtu povolení na výstavbu slunečních elektráren. Výstavba nových bytů se propadla o víc než 28 procent.

„Tady si musíme uvědomit otázku hypoték. Samozřejmě ty garanční stimuly bankovních domů - a zcela logické, ta analýza, ten risk managemnet, analýza rizik, musela přispět k tomu, že ty podmínky se zpřísnily,“ uvádí Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Letos experti počítají jen s mírným oživením stavební produkce. A ani v dalších letech to nebude lepší. Stát se totiž rekordně zadlužil a na veřejné stavby nebudou peníze.