Nezávislost francouzské justice je v ohrožení, Francouzi stávkují

Paříž - Ve Francii se opět stávkuje. Tentokrát dávají svou nespokojenost najevo úředníci, zaměstnanci vězeňské služby a soudci. Nesouhlasí totiž s plánovanou reformou justice, která podle nich oslabí nezávislost soudů a ještě víc je přetíží. Francouzi jsou přitom pyšní na to, že je v jejich zemi justice zcela zbavena vlivů politiky. Chystají se taktéž, podle stávkujících nelogické, změny promlčecích lhůt. Protestní průvod vyjde v půl třetí od justičního paláce.

Především dva body plánované reformy jsou podle nespokojených pracovníků kontroverzní. V první řadě jde o zrušení institutu vyšetřujícího soudce. Francouzská justice si ale zakládá na tom, že na ni nemá politika žádný vliv. „Tady se nabízí vzpomínka na to, kterak to byla právě vyšetřující soudkyně, která druhdy obžalovala tehdejšího prezidenta Jacquese Chiraka,“ připomíná Jan Pokorný, zpravodaj Českého rozhlasu.

Dalším sporným bodem, který by byl reformou potvrzen, je změna promlčecí lhůty. U trestných činů by se rozšířily lhůty o 3 až 5 let na 10 až 15 let. Problémem ale není samotné prodloužení. Jde především o moment, od kterého se lhůta odvíjí. Nově by se měla lhůta rozběhnout ve chvíli, kdy byl trestný čin spáchán, dříve šlo o moment, kdy byl delikt odhalen.

Protestující ale namítají, že u finanční kriminality se většinou na prohřešky přijde až ve chvíli, kdy se mění vlastnická struktura firmy nebo firma hlásí úpadek. V té chvíli už ale může být promlčecí lhůta dávno překonána.