Obchodní řetězce loni hřešily stejně jako v roce 2008

Praha – Čtvrtina kontrolovaných prodejen obchodních řetězců loni neobstála při kontrole, kterou prováděla Česká obchodní inspekce (ČOI). Nejčastějších chyb se obchodníci dopouštěli při výprodejích a akčních slevách. Dalšími prohřešky bylo neseznámení spotřebitele s cenou prodávaných výrobků, chybné účtování či neposkytnutí řádné informace o vlastnostech prodávaných výrobků. Nesrovnalosti se týkaly také používání bezpečnostní značky CE na některých výrobcích.

Pozice řetězců je silnější, hřeší ale stejně

Podíl zjištěných prohřešků v obchodních řetězcích je srovnatelný s výsledky roku 2008. Naopak v letech 2005 až 2007 byl vyšší a inspektoři tehdy zjistili závady ve zhruba třetině kontrolovaných provozoven obchodních řetězců.

Obchodní řetězce v uplynulých letech výrazně posílily pozici na tuzemském trhu a nyní v nich už nakupuje drtivá většina Čechů. Na konci roku 2009 v Česku fungovalo 476 supermarketů, 612 diskontních prodejen a 258 hypermarketů. ČOI loni v obchodních řetězcích provedla 2 636 kontrol, přičemž různé závady zjistila při 677 z nich.