Sex.com - zřejmě nejdražší doména - je na prodej

New York – Doména Sex.com, která je v prostředí internetu považována za jednu z nejcennějších a o kterou se už v minulosti strhla právní bitva, je na prodej. Do aukce ji na příští týden přihlásila společnost DOM Partners, která v roce 2006 podpořila její nákup. Současnému vlastníkovi, společnosti Escom LLC, tehdy údajně na nákup půjčila 14 milionů dolarů. Escom ale tyto peníze nesplácí.

Aukce jednoduchých internetových domén je poměrně vzácnou záležitostí. Pro držitele je to spíš vzácná příležitost, jak se pokusit získat vyšší cenu. Například v roce 2008 se dražila jiná lukrativní doména Pizza.com a nakonec se prodala za více než 2,5 milionu dolarů. Doména Sex.com si ale může vést mnohem lépe. Pokud je pravda, že sex prodává, pak doména Sex.com může být nejcennějším doménovým jménem na světě.

Podle knihy The Sex.com Chronicles, která vyšla v roce 2008, webová stránka Sex.com už v minulosti vydělávala minimálně 15 tisíc dolarů denně. Obor, ve kterém se pohybuje totiž patří na internetu k těm nejlukrativnějším. „Odhaduje se, že objem tohoto trhu je celosvětově přibližně 100 miliard amerických dolarů ročně,“ podotkl v rozhovoru pro ČT24 zakladatel společnosti Hostingy.cz Lukáš Nevosád.

Video Rozhovor s Lukášem Nevosádem
video

Rozhovor s Lukášem Nevosádem

Co se promítne do ceny domény Sex.com?

„Vliv na cenu má to, že je to velmi krásně brandovatelná doména. Sex je slovo známé ve všech jazycích, je to jméno krátké, výstižné, každý ví, jak se píše, takže má určitě velký potenciál. Navíc je to v oboru, který vede v internetovém byznysu,“ uvedl Nevosád.

Escom získala právo na používání domény v roce 2006 od Garyho Kremena, což je zakladatel seznamky Match.com a šéf společnosti Grant Media. Kremen si doménové jméno Sex.com zaregistroval už v roce 1994, tedy dlouho před masovým nástupem internetu.

Nákup za 14 milionů dolarů

V roce 2006 byl prodej domény Escom považován za jednu z nejvýznamnějších transakcí v oblasti prodeje doménových jmen. Podmínky prodeje tehdy nebyly zveřejněny, později se ale objevily informace, podle nichž prodejní cena činila zmíněných asi 14 milionů dolarů. Ty poskytla Escomu právě společnost DOM Partners. Escom ale už víc než rok půjčku řádně nesplácí. „Půjčka se nesplácí, společnost DOM Partners proto využívá svého práva a doménu nechá prodat v aukci,“ uvedl právní zástupce firmy Scott Matthews.

Aukci technicky zajistí společnost Maltz Auctions. Její majitel Richard Maltz řekl, že zájemců o doménu už registruje dost. „My ale nevíme, kdo má vážný zájem a kdo ne. Potenciální zájemci musí složit milion dolarů, takže to bude zajímavé,“ dodal. V roce 2000, kdy vrcholila internetová horečka, byla hodnota doménového jména Sex.com vyčíslena až na 250 milionů dolarů.