Northrop vzdal boj o zakázku na tankovací letadla pro USA

Washington/Paříž/Brusel – Americká zbrojovka Northrop vzdala boj o zakázku na tankovací letadla pro Spojené státy. Firmě se nelíbí pravidla soutěže, zvýhodňují prý hlavního rivala v tendru Boeing. Northrop se o zakázku ucházel spolu s evropským konsorciem EADS. Americká armáda chce za tankery zaplatit zhruba 50 miliard dolarů. Ozval se i Brusel - pokud se potvrdí spekulace o nadržování Boeingu, ohrozí to budoucí armádní zakázky pro Spojené státy.

Boeing nabízí letadla, která USA hodně ušetří

Boeing USA nabízí tankovací letadla 767. Jeho nabídka prý armádě jen na palivu během 40 let ušetří deset miliard dolarů. Čtyřicet let je právě doba, po kterou by tankery mohly být v provozu, pokud budou správně udržovány. Boeing sice v Kongresu má příznivce, i ti ale říkají, že firma ještě nemá vyhráno a Pentagon její nabídku podrobí tvrdým testům.

Pokud se podezření z nadržování Boeingu potvrdí, může to mít negativní dopady i na budoucí armádní zakázky pro Spojené státy, varovala Washington Evropská unie. Německo rovnou uvedlo, aby Spojené státy věc pořádně zvážily. Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle řekl, že je vývojem v USA zklamán, a varoval, že situace nese znaky protekcionismu. Německo a Francie patří k evropským zemím, které se nejvíce podílejí na financování EADS.

Komisař EU pro obchod Karel De Gucht

„Je velmi politováníhodné, když hlavní potenciální dodavatel cítí, že se nemůže zúčastnit soutěže tohoto druhu. Otevřené trhy státních zakázek garantují lepší konkurenci a lepší hodnoty pro peníze daňových poplatníků.“

EADS by si mohla podat nabídku i sama, bez amerického partnera to ale politicky může být velký problém. Evropané si to zatím nepřipouštějí. „Proč potřebují Northrop? Myslím, že nemají jinou možnost, než tu nabídku podat,“ poznamenal zdroj z evropského prostředí.

Snaha nahradit zastaralá letadla trvá už 9 let

Američané začali o nákupu nových tankerů uvažovat už před devíti lety a později Boeing i vybrali, později ale vyšly najevo procedurální nesrovnalosti a Kongres celou transakci kvůli skandálu zarazil. Na druhý pokus, což bylo v únoru 2008, už Northrop spolu s EADS uspěly, tentokrát ale výsledek soutěže zrušil Pentagon. Boeing si totiž stěžoval a vládní auditoři jeho námitky uznali. EADS nabízí tankovací letadlo na bázi modelu A330, který je větší než tankery nabízené společností Boeing.

Northrop uvedl, že že proti konečné žádosti o předložení nabídek nebude protestovat. Chce totiž zabránit dalšímu zpoždění celého procesu a problémům, které by kvůli tomu armáda mohla mít. Letadla KC-135, kterými americká armáda disponuje, jsou v provozu skoro 50 let a už měla být dávno nahrazena. Přesto je Northrop přesvědčen, že důvod k protestu má.

Pentagon
Pentagon