Komise si láme hlavu jak legálně pomoci Řecku, Barroso má řešení

Brusel/Štrasburk – Evropská komise připravuje mechanismus, který v případě nutnosti pomůže silně zadluženému Řecku. Nejde ale o měnový fond eurozóny, o jehož vytvoření se v EU v posledních dnech hovoří. Nový návrh nepovede k porušení evropských smluv, které finanční pomoc členskému státu eurozóny zakazují. Vznik měnového fondu však šéf Evropské komise José Barroso nevylučuje.

Šéf Evropské komise José Barroso

0„Evropská komise spolupracuje s členskými státy eurozóny na vytvoření mechanismu, který by Řecko mohlo v případě nutnosti využít. Takový mechanismus by byl plně v souladu s Lisabonskou smlouvou včetně části, která zakazuje finanční pomoc. Obsahuje však velmi tvrdou podmíněnost.“

Barroso si nemyslí, že by byly současné problémy Řecka způsobeny finančními spekulanty, kteří čelí řadě obvinění. Naopak se domnívá, že za řeckou krizí stojí především jeho vysoké dluhy. Spekulace na finančních trzích ovšem podle šéfa komise celý problém jen zhoršují.

Šéf komise však do budoucna vznik měnového fondu eurozóny nevyloučil. „Evropský měnový fond je ale dlouhodobá záležitost a Řecko by nezachránil,“ doplnil s tím, že v případě vzniku fondu by bylo nejspíš potřebné měnit evropské smlouvy. To znamená, že by vznik fondu musely ratifikovat všechny členské státy EU, což může být velmi zdlouhavá záležitost.

Naopak zákaz spekulací se státními dluhy by mohl vstoupit v platnost daleko rychleji. Zatím však není jasné, jak by takový zákaz fungoval. „Budeme tlačit na mezinárodní spolupráci. Tyto (finanční) trhy jsou stejně proměnlivé jako neprůhledné. Evropská komise tuto otázku vznese na mezinárodní půdě, především pak na půdě G20,“ doplnil Barroso.

José Manuel Barroso
José Manuel Barroso