Mozartovy koule se budou balit v Česku

Vídeň/Planá - Tradiční salcburské Mozartovy koule se mají od června balit v České republice. Proti záměru potravinářské skupiny Kraft Foods, která výrobce slavných čokoládových kuliček vlastní, protestují rakouské odbory. Vadí jim nejen hrozící ztráta zhruba 50 pracovních míst, ale údajně také části rakouské národní identity.

Světově proslulé cukrovinky bude nadále vyrábět čokoládovna Salzburg-Schokolade v Grödigu u Salcburku, ale jejich zavinutí do úhledných obalů s obrázkem slavného salcburského rodáka má probíhat v Plané u Mariánských Lázní. Zhruba 300 kilometrů od místa výroby tak má být baleno zhruba 100 milionů čokoládových kuliček.

Odbory: Kolik rakouského zbylo v Mozartových koulích?

Příslušný odborový svaz PRO-GE žádá přehodnocení těchto plánů. Odboráři se pozastavují nad tím, že firmě nevadí ani dodatečné náklady na dopravu a s tím související horší ekologická bilance. Rakouští odboráři hodlají na počátku dubna v Salcburku uspořádat letákovou akci na téma „Kolik rakouského ještě zbylo v původních Mozartových koulích“.

Gourmet – kritik Vladimír Poštulka:

„Já dost dobře nerozumím tomu, proč tohle ta firma dělá. Tak moc na tom zase vydělat nemůže. Ale já si myslím, že na kvalitě to zas tak moc neubere.“

V salcburském závodě se rušení provozu týká 40 až 50 zaměstnanců. „Číslovka 20 uváděná v některých médiích se vztahuje jen na samotný obalový obor. Při přemístění činnosti však budou zasažena i další pracovní místa od mechaniků až po pracovníky v expedici,“ upozornil zástupce zaměstnanců v obalovém odvětví Gerhard Riess.

Recept na tradiční rakouské Mozartovy koule vytvořil už v roce 1890 salzburský cukrář Paul Fürster. Dnes vyrábí slavné čokoládové kuličky asi patnáct firem. Největším průmyslovým producentem je právě skupina Kraft Foods, která cukroviny připravuje v rakouském Grödigu. Pouze Kraft Foods má rovněž právo vyrábět celokulaté Mozartovy koule. Ostatní druhy musí být v jednom místě zploštělé.

W. A. Mozart
W. A. Mozart