Americká obchodní komora chce bojovat proti korupci v Česku

Praha - Pohár americké trpělivosti se zadáváním veřejných zakázek v Česku přetekl. Americká obchodní komora v České republice, která zastřešuje téměř 500 firem včetně gigantů jako Microsoft, Philip Morris či IBM, se chystá sestavit speciální tým, který by připravil ještě před květnovými sněmovními volbami radikální novelu zákona o veřejných zakázkách. Cílem má být zprůhlednění systému přidělování milionových zakázek. „Budeme chtít od politiků slib, že tu novelu prosadí během prvních tří měsíců existence nové vlády. Tím ukážou, jak boj s úplatky myslí vážně,“ řekl ředitel komory Weston Stacey. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

Americkým podnikatelům došla trpělivost s tím, že prakticky nemají šanci dosáhnout na státní zakázky, které naopak za nejasných podmínek dostávají firmy s neznámými vlastníky. „Řada amerických firem se už radši přeorientovala jen na privátní sektor, kde to funguje mnohem lépe,“ prohlásil Stacey.

Američané chtějí dostat do zákona o státních zakázkách například ustanovení o průzračné majetkové struktuře, o lepší dokumentaci a největší novinkou má být odpovědnost samospráv za vlastní rozhodnutí. To by v praxi znamenalo například to, že kdyby některý úřad vybral zbytečně drahou firmu, ministerstvo financí by mu propříště zkrátilo rozpočet.

Video Američani proti kurupci v Česku
video

Američani proti kurupci v Česku

Pozvánku obdržely i jiné obchodní komory

Deník informuje, že pozvánku obdržely mimo jiné také obchodní komory Německa, Británie, Francie a Kanady, které by do týdne měly dodat jména lidí, které do expertní komise vyšlou. Podílet se na přípravě bude i protikorupční organizace Transparency International.

Tým odborníků by se měl dělit na dvě pracovní skupiny - legislativní a prakticou. Součástí týmu by měli být zástupci tuzemských politických stran. Zatímco ale lidé z ČSSD a ODS reagovali na myšlenku zatím opatrně, zelení do komise vyšlou náměstka ministra životního prostředí Františka Korbela.

Američané jsou na ve vnímání korupce citlivější

Experti snahu Američanů chápou. Nejde podle nich o to, že by Česko bylo nejzkorumpovanější zemí na světě, ale spíše o to, že Američané jsou oproti Evropanům ve vnímání korupce mnohem citlivější. „Schopnost Evropanů dohodnout se v sobě obsahuje i to dohodnout se na věcech, které se pohybují na hraně zákona. Kdežto mám pocit, že averze Američanů vůči jakémukoliv ilegálnímu jednání je větší a vypěstovanější než v Evropě,“ konstatoval v rozhovoru pro ČT24 ekonom České spořitelny Petr Zahradník.

Podlě něj by Česko mělo požadavku Američanů vyjít vstříc. „My patříme do Evropy, takže bychom měli držet krok se státy, které v Evropě v tomto představují prim, tj. severské země, Británie a podobně,“ zdůraznil Zahradník s tím, že v některých asijských zemích je míra korupce samozřejmě mnohem vyšší.

Ekonom Petr Zahradník
Ekonom Petr Zahradník