Boj s nezaměstnaností: Cizinci ze zemí mimo EU nedostanou pracovní povolení

Praha - Úřady práce přestanou cizincům ze zemí mimo EU až na výjimky vydávat pracovní povolení. Píší to dnešní Lidové noviny. Život se podle deníku výrazně ztíží i cizincům, kteří v Česku již pracují. Když se přiblíží konec jejich pracovního povolení, úřady práce budou nutit zaměstnavatele, aby deklarovali pracovní místo jako volné. Mohou tak lépe posoudit, zda na něj mají domácího uchazeče. Podle ministerstva práce a sociálních věcí má toto opatření vést k tomu, aby zahraniční pracovníci neblokovali místa českým nezaměstnaným.

Přísnější postup úřadům práce naordinovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. „Jde o doporučení s ohledem na stávající situaci na trhu práce,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Podle ní by se opatření mělo týkat hlavně nekvalifikovaných zaměstnanců ze třetích zemí, tedy například Ukrajiny, Moldavska, Vietnamu či Mongolska. „Vždy by se měla zohlednit situace konkrétního člověka,“ dodala Filipová.

Míra nezaměstnanosti v Česku se v únoru vyšplhala na 9,9 procenta. Lidí bez práce je zhruba 583 000, nejvíce v historii ČR. Analytici očekávají, že za březen míra nezaměstnanosti překročí deset procent. Shodují se však, že růst nezaměstnanosti v České republice už zpomaluje.

V únoru přišlo o legální zaměstnání v Česku přes 2 200 cizinců. Zatímco koncem ledna jich zde pracovalo téměř 223 000, k poslednímu únorovému dni jich bylo jen 220 000, jak vyplývá ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Počet zahraničních zaměstnanců dlouhodobě rostl až do října 2008, od té doby naopak kvůli krizi každý měsíc klesá.

Nejvíce zahraničních pracovníků zaměstnaných v Česku pocházelo ze Slovenska. Druhé místo žebříčku patřilo Ukrajině. Ukrajinských pracovníků ve srovnání s loňskem ovšem výrazně ubylo. Zatímco letos v únoru jich v Česku pracovalo zhruba 53 000, loni to byl o 25 000 více.