Další úder krize? Francii, Británii a Španělsku hrozí snížení ratingu

Brusel/Paříž – Přední hráči Evropské unie by mohli brzy zažít snížení ratingu, které před nedávnem kvůli vysokému zadlužení a hrozbě bankrotu postihlo například Řecko. Podle dnešního vydání francouzského deníku Libération by mohla přední ratingová agentura Fitch snížit rating, tedy hodnocení odrážející schopnost země dostát svým závazkům, hned trojici zemí Evropské unie – Francii, Španělsku a Velké Británii. Všechny zmíněné země se přitom doposud těší nejlepšímu možnému ratingu AAA.

„Jmenované země musí v letošním roce přijít s důvěryhodnějšími plány na nápravu nadměrných rozpočtových schodků,“ cituje Libération analýzu ratingové agentury. Kritické hodnocení přitom odráží rychlé zhoršování francouzských veřejných financí. Ještě před rokem totiž jiná ratingová agentura Moody's označila Francii za jednu z nejdůvěryhodnějších zemí na světě.

Pokud by se hrozba snížení ratingu třem významným evropským zemím naplnila, znamenalo by to katastrofu srovnatelnou s finanční krizí v roce 2008, kterou plně odstartoval krach investiční banky Lehman Brothers.

V absolutním vyjádření má vůbec nejvyšší dluh ze zemí Evropské unie Francie, vyšplhal se už na 454 miliard eur. Následuje ji Itálie s dluhem ve výši 393 miliard eur a Německo, které si půjčilo 386 miliard eur. Velká Británie se v žebříčku největších dlužníků umístila až na čtvrtém místě s dluhem ve výši 279 miliard eur.