Mundell: Disciplínu v eurozóně by měly hlídat silné ekonomiky

Bratislava - Podle amerického ekonoma a držitele Nobelovy ceny Roberta Mundella by ekonomickou disciplínu v eurozóně měli hlídat především její nejsilnější členové, tedy Německo nebo Francie. Podle něj by politici zmíněných zemí měli i tlačit na nezodpovědné vlády, které zvyšují deficity a zadlužení, k přijetí ozdravných opatření.

V současnosti čelí problémům v eurozóně kvůli vysokému zadlužení hlavně Řecko. Rychlou finanční pomoc mu odmítlo poskytnout především Německo, i když problémy Řecka přispěly k oslabení eura. Na finančních trzích se objevily spekulace o vyloučení Řecka z eurozóny nebo o rozpadu tohoto hospodářského bloku.

Až po naléhání se Atény rozhodly přijmout opatření, která mají zlepšit stav hospodářství. Řešením pro Řecko není, aby bylo vyloučeno z eurozóny, ale aby vyřešilo problém se svým veřejným dluhem. Podle Mundella musí trhy Řecku uvěřit, že chce s tímto problémem něco dělat.

Robert Mundell, americký ekonom a držitel Nobelovy ceny

„Evropská unie potřebuje přísnější kontrolu, něco jako větší federalismus. Za řešení ale nelze považovat současné návrhy, které počítají s vytvořením evropského měnového fondu, na který by se v případě problémů mohly evropské státy automaticky spolehnout.“

Existenci eurozóny ještě samotné Řecko neohrožuje, zdůraznil ekonom. Větší problémy by mu způsobily například těžkosti Itálie, která má rovněž vysoké zadlužení.

Mundell proti evropskému měnovému fondu

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1999 odmítl zveřejněné úvahy v EU o vytvoření evropského měnového fondu, který by byl obdobou Mezinárodního měnového fondu a mohl by v případě nouze poskytovat jednotlivým zemím půjčky: „Myslím, že není dobré vytvořit v rámci Evropy další byrokracii, která by dublovala strukturu Mezinárodního měnového fondu. Myslím, že Evropská centrální banka si plní svou úlohu v rámci půjčování a stahování měny.“

Sedmasedmdesátiletý Robert Mundell získal Nobelovu cenu za analýzu měnové a fiskální politiky při různých režimech měnových kurzů a za analýzu optimálních měnových oblastí. V současnosti působí na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Robert Mundell
Robert Mundell