ČOI varuje před nebezpečným plaveckým pásem

Praha - Varování před nebezpečným plaveckým pásem vyrobeným v Číně, který kvůli špatné konstrukci zapínání může ohrozit zdraví či život plavců, vydala Česká obchodní inspekce. ČOI proto zakázala jeho prodej na tuzemském trhu. Mluvčí inspekce Tomáš Vozáb uvedl, že se zákaz týká plaveckého pásu prodávaného pod označením Art. B-5 s pěti bílými a zelenými plováky. Pás je nebezpečný kvůli tomu, že jeho přezky lze otevřít i za použití malé síly.

„Vzhledem k tomu, že výrobek je určen pro výuku plavání, tedy pro neplavce, hrozí v případě, že se přezka samovolně rozepne, ztráta podpory při plavání. Při použití v hloubce vody, kde dítě nedosáhne na dno, je reálná možnost tonutí,“ vysvětlil Vozáb.

Podle Vozába jsou nedostatečné také informace poskytované k výrobku. „V případě upozornění na nebezpečí vdechnutí malých částí není zřejmé, které části výrobku se toto varování týká. V případě upozornění na nutnost používat plavecký pás v dostatečné hloubce pak není tato dostatečná hloubka nijak blíže specifikována,“ dodal.

Podrobnosti o rizikovém výrobku se nalézají na internetových stránkách www.coi.cz.