Renault svolává 695 tisíc vozů Scénic, mají problémy s parkovací brzdou

Brühl - Francouzská automobilka Renault svolává po celém světě skoro 695 000 vozů druhé řady modelu Scénic, příčinou je oprava problému s automatickou parkovací brzdou. U svolávaných vozů se totiž může v mimořádných případech brzda neúmyslně aktivovat během jízdy. Firma pozve k opravě i majitele stovek aut v České republice.

Podle mluvčí zastoupení francouzské značky Jitky Skaličkové se v Česku svolávací akce týká zhruba 1700 vozů Scénic II vyrobených v letech 2003 až 2005. „Celá akce přeprogramování trvá přibližně 20 minut.“

Do centra pozornosti se zprávy o svolávání automobilů k opravám dostaly poté, co byla největší světová automobilka Toyota Motor nucena svolat po celém světě k opravě přes osm milionů automobilů kvůli problémům s nechtěným zrychlováním. Japonská Toyota byla přitom dosud pověstná kvalitou svých vozů.

V loňském roce přitom Renault prodělal přes tři miliardy eur (více než 77 miliard korun) po zisku téměř 600 milionů eur v předchozím roce. Firmu podobně jako konkurenci zasáhl pokles poptávky po automobilech v důsledku světové hospodářské krize.