Zákazníci Hotelu Chocolat mohou ochutnat čokoládové akcie

Londýn – Velká část obchodníků se ještě dnes bojí financování svých aktivit pomocí dluhopisů. Také proto výrobce luxusní čokolády Hotel Chocolat vsadil na to, že naláká věřitele na sladkou splátku. Peníze si totiž formou čokoládových akcií hodlá půjčit přímo od svých zákazníků. Firma totiž potřebuje získat sedm milionů dolarů na otevření další sítě prodejen a na výrobu ekologické továrny přímo v Karibiku.

Čokoládovna si nechce půjčovat od banky, a z tohoto důvodu se rozhodla půjčit si pomocí dluhopisů přímo od milovníků čokolády. Úroky z půjček tak radši bude platit jim, a to v penězích nebo v čokoládě.

Angus Thirlwell, firma Hotel Chocolat

„Samozřejmě, že jsme mohli pro naše účely získat finanční prostředky od banky. Ale když jsme to porovnali, tak scénář s bankou by pro nás nebyl výhodnější. Zároveň ještě touto neobvyklou cestou navážeme bližší vztah s našimi zákazníky.“

Do tříletých dluhopisů mohou členové Hotel Chocolat investovat dva tisíce liber s roční návratností 6,7 procenta, nebo rovnou dvojnásobek, který se jim za rok zúročí na téměř 7,5 procenta. Některým lidem ale vadí, že čokoláda není komodita, kterou by bylo možné znovu někam investovat - zkrátka proto, že se neudrží a sní ji. „Jsem velký fanoušek čokolády a také na mě dělá velký dojem ten vysoký úrok - to je mnohem zajímavější, než to, co můžu dostat na svůj bankovní účet,“ uvádí zákazník.

Čokoládovna ví, že její značka a pověst jsou teď v sázce, ale snaží se to brát s nadhledem. Zástupci firmy jsou přesvědčení, že riziko čokoládových dluhopisů není nijak velké a návratnost bude pro zákazníky opravdu sladká.

Finanční trhy
Finanční trhy